Stručná historie Windows v obrazech

Stručná historie Windows

Historii Windows nelze začít bez zmínek o firmách Xerox a Apple. Firma Xerox ve svých vývojových laboratořích vyvinula grafické uživatelské prostředí využívající dnes samozřejmé prvky jako okna, ikony či lištu s nabídkami. Stejně tak k tomu vyvinula i myš, aby se to dobře ovládalo. Šéfové firmy nicméně v tom nespatřili skutečný potenciál a přistupovali k tomu jako k vedlejšímu produktu nevyužitelném pro ovládání jejich kopírek. Díky tomu mohli Xerox navštívit lidé z firmy Apple, jako Jobs, Wozniak a další a nechat si vše pěkně vysvětlit a odnést si myšlenky.

Prvním hlavním produktem Apple využívajícím grafické uživatelské prostředí a myš byl Apple Macintosh – kompaktní počítač obsahující monitor i výpočetní část v jednom přenositelném těle, který přišel na trh v roce 1984, tedy přesně před 20 lety. Microsoft při vývoji Macintoshe nabídl Apple převedení tabulkového procesoru Microsoftu na platformu Macintosh a mohl tak blízce sledovat vývoj okenního systému Mac OS.

Tehdy také Microsoft začal pracovat na vlastním řešení okenního systému a zde je také těžiště dlouholetých sporů mezi Apple a Microsoftem. Apple obviňovalo Microsoft, že jim grafické prostředí ukradl, Microsoft tvrdil, že Apple to stejně ukradl Xeroxu a oni šli prostě jen ke stejnému zdroji. Dnes je to ale již skutečně zapomenutá historie.

Do roku 1984 spadá i vývoj standardu X Window System na MIT. Na základě X Window System byly a jsou vytvářeny okenní systém pro unixové platformy včetně Linux.

 

Windows 1.01

  Vývoj Windows Microsoft ohlásil na podzim roku 1983, první verze 1.01 přišla na trh ale až v roce 1985. Tyto první Windows byly dodávány na pěti 5,25palcových 360kB disketách: Setup/Build, Utilities, Fonts, Desktop Applications a Program Disk. Nainstalované na disku zabraly méně jak 1 MB. Podporovaly několik ukazovacích zařízení, grafiku CGA, Hercules a EGA a také 19 tiskáren. Windows 1.01 obsahovaly v základu správce souborů, kalkulačku, kalendář, kartotéku, hodiny, poznámkový blok, terminál, MS-DOS Executive, hru Reversi, Control Panel, PIF (Program Information File) Editor, Print Spooler, Clipboard, RAMDrive, Windows Write, Windows Paint. Microsoft Write měl podporu více písem a základním formátováním znaků a odstavců, zavedl také příponu .DOC. Rovněž třeba už funguje klávesová zkratka Alt-F4 pro zavírání aplikací.

Reálná využitelnost byla minimální, nic moc jiného se na tom pořádně spustit nedalo, chyběly ikonky, okna se nemohla na obrazovce překrývat, programy pro DOS nabízely podstatně více. Zatím to vypadalo skutečně jako nepovedený produkt.

 

 Windows 1.03

Windows 1.03 přišly na trh v srpnu 1986 a byly velmi podobné 1.01. Byly dodávány na šesti disketách (rozdělil se Setup a Build). Navíc měly podporu pro různá rozložení klávesnice (26 variant) a více podporovaných tiskáren s možností současné instalace více tiskáren.

 

Windows 2.0

Prvními Windows pro nový procesor Intel 80286 byla verze 2.0, uvedená na trh 9. prosince 1987. Podporovala tedy instrukce 286 a rozšířenou stránkovanou (expanded) paměť. Poprvé se objevuje DDE (dynamická výměna dat mezi aplikacemi).  Poprvé se mohla jednotlivá okna aplikací přes sebe překrývat. Verze 2.03 pak podporovala i chráněný režim a rozšířenou (extended) paměť z procesoru 80386.

Poznámka: různá označení extended/expanded paměť se dnes už nepoužívají, procesor 286 ale neměl způsob jak přímo v reálném režimu adresovat paměť nad 1 MB a tak se používalo stránkování – expanded paměť. Procesor 386 již zvládal adresovat paměť do 4 GB přímo a tak stránkování nebylo nutné – extended paměť.

I přes značná vylepšení stále nebyla Windows 2.0 něčím, pro co byste opustili MS-DOS. Aplikací bylo velmi málo a aplikace pro DOS byly v té době velmi kvalitní. Stejně tak hry pro Windows v podstatě neexistovaly.

 

 Windows 2.1

V roce 1987 zareagoval Microsoft na příchod procesoru 80386 verzí Windows/386 a přejmenoval 2.0 na Windows/286. Trochu se tedy zamotaly čísla verzí. 28. června 1988 pak uvedl 2.1 verze pro obě varianty Windows tedy 286 i 386. Verze pro procesor 386 uměla současně spouštět více aplikací pro DOS současně a také pracovat s více paměti.

 

Windows 3.0

 Ve Windows 3.0, které byly uvedeny na trh 22. května 1990, Microsoft konečně nastartoval vlnu přechodu z prostředí MS-DOS na Windows, Nové Windows díky plné podpoře instrukcí 80386 uměly adresovat větší paměť pro jednotlivé aplikace, podporovaly nově 16barevné prostředí a zejména obsahovaly přepracovaný Správce programů s ikonkami programů sdružovanými do skupin (i dnes klidně spusťte na Windows program progman). V roce 1991 byly tyto Windows aktualizovány o multimediální funkce.

Uživatelské prostředí bylo konečně využitelné s rostoucím počtem aplikací, objevují se i první grafické karty optimalizované pro Windows nabízející vyšší rozlišení a barevné hloubky. Hardwarový průmysl prostě akceptoval Windows jako významný systém a začal pro něj optimalizovat nové produkty.

 

Windows 3.1

 Co Windows 3.0 naťukly verze 3.1 dokončila. Obsahovala různá vylepšení zejména co do lepší podpory multimédií, ale už byla skutečně vnímána jako profesionálně využitelný systém. Objevovaly se na něj například první verze DTP programů převedené z Mac OS – dnes již legendární Adobe Photoshop a QuarkXpress.

Na trh přišla verze 3.1 v dubnu 1992 a za prvních několik měsíců se jí včetně upgradů z předchozí verze prodalo 3 milióny kopií. Pro zajímavost instalaci tvořilo sedm 3,5palcových disket o kapacitě 1,4 MB, na disku instalace zabrala 4,5 MB. Tyto Windows již byly lokalizovány do češtiny.

 

Windows 3.11 for Workgroups

Verze 3.1 for Workgroups z října 1992 byla první verzí Windows s integrovanou podporou peer-to-peer sítě. Verze 3.11 z listopadu 1993 ale dosáhla většího rozšíření a stala se synonymem pro snadné sdílení souborů v síti. Obsahovaly i první Microsoft Mail, díky čemuž se mohl jeden běžný počítač chovat jako poštovní server a ostatní si na něm četli a posílali poštu. Takzvané Workgroupy umožňovaly první sdílení souborů a tiskáren mezi různými počítači a daly se díky nim vytvářet jednoduché počítačové sítě bez nutných velkých serverů. Znamenaly skutečný průlom a otevření Windows prosíťovanému prostředí.

 

Windows NT 3.1

 V roce 1993 přichází také první plně 32bitový systém, který sice na vnější pohled vypadal stejně jako Windows 3.1, vevnitř byl ale zcela jiný. Windows NT jsou produktem dřívějšího společného vývoje nového výkonného operačního systému firmami Microsoft a IBM. Před dokončením se ale vývoj rozdělil a u IBM vyústil v OS/2, u Microsoftu ve Windows NT. NT 3.1 byly prvním systémem, který byl určen jak pro pracovní stanice (verze Workstation), tak pro servery (Advanced Server). Mezi zajímavými vlastnostmi byla podpora více procesorů, integrovaná podpora sítě nebo souborový systém NTFS.

 

Windows NT 3.5

Ještě v roce 1993 přišla verze 3.5 (následovaná těsně oblíbenější verzí 3.51), která přidala do systému podporu OpenGL, lepší podporu 32bitových aplikací, podporu souborových a tiskových NetWare serverů a také podporu dlouhých jmen souborů (až 255 znaků). Windows NT 3.51 také nebyly dostupné jen pro platformu Intel, ale také MIPS, Alpha a PowerPC.

 

Windows 95

 Po Windows 3.0 byly Windows 95 dalším velkým skokem v grafickém rozhraní, který využíváme až do dnešních dní. Windows 95 přišly na trh v srpnu 1995 a byly provázeny masivní reklamní kampaní. Mimo nového uživatelského rozhraní obsahovaly poprvé integrovanou podporu TCP/IP (ano, dříve nic takového nebylo a pokud jste chtěli na internet, potřebovali jste speciální programy jiných firem – třeba známý Trumpet WinSock). Vylepšil se souborový systém, multitasking, objevuje se plug-and-play či připojování k síti přes modem. V systému ještě není internetový prohlížeč, ten byl jen v rámci placeného Plus! Packu a samostatně zdarma se objevil na podzim roku 1995.

Windows 95 byla po roce oživena verzí Windows 95 OSR 2 – dostupnou jen pro výrobce počítačů, která poprvé přidala zejména podporu FAT32.

Windows 95 také nastartovalo vnímání Windows jako herní platformy díky DirectX (to bylo zpočátku dostupné jako samostatný upgrade, v základní verzi nebylo).

 

 Windows NT 4.0

V roce 1996 převedl Microsoft grafické rozhraní Windows 95 i na NT platformu, přičemž výsledkem byla verze Windows NT 4.0. Tento systém se mimořádně prosadil v podnikovém prostředí, kde je ještě dnes někdy k vidění. Neobsahoval multimediální výbavu Windows 95, ale nabízel větší robustnost a lepší vlastnosti pro síťové prostředí.

 

Windows 98

 V červnu 1998 pak přichází Windows 98, aktualizovaná verze 95, která navíc přidala podporu DVD mechanik, plnou podporu USB zařízení (Windows 95 šly doplnit o částečnou podporu), dále dnes také samozřejmé standardy jako AGP a FireWire. Podporovány byly systémy s více monitory. Přímo v systému byl také Internet Explorer 4.0.

 

Windows 98 SE

V květnu 1999 přišla vylepšená verze 98 Second Edition, která aktualizovala Internet Explorer na verzi 5.0, do systému začlenila DirectX 6.1, přibylo sdílení připojení k internetu a umožnila využívání ovladačů pro systém NT 4.0. také byly integrovány opravy pro přechod na rok 2000.

Windows 98 SE je dnes vnímána jako poslední kvalitní verze Windows na bázi 9x a stále je velmi dobře rozšířená.

 

Windows ME

 V roce 2000 Microsoft nabídl poslední operační systém vycházející z Windows 95 pod označením Windows Millennium Edition (Windows ME). Ke změnám patřilo zamaskování MS-DOSu a System Restore pro obnovu poškozených systémových souborů. Začleněn byl také Movie Maker a Media Player 7.

Verze Windows ME se setkala nicméně se značnou kritikou uživatelů pro svou nespolehlivost. Byť je stále mnohými využívána, obecně se doporučuje využití spíše verze Windows 98 SE.

 

Windows 2000

 Windows 2000 byly uvedeny v únoru 2000. Interní číslo verze je NT 5.0, ale Microsoft rozhodl, že opustí číslování verzemi a přešel na číslovnání verzí podle roku. Cílem verze 2000 bylo nahradit platformu NT a 9X ve firemním a domácím prostředí jediným společným základem.

Windows 2000 obsahují podporu pro moderní hardware: Firewire, infraporty, USB, bezdrátové sítě, a další. Nabízejí lepší integraci do podnikových sítí, remote desktop, podporu VPN a řadu dalších vylepšení.

Mnozí pokládají Windows 2000 za nejlepší operační systém, co zatím Microsoft vyvinul a dávají mu přednost před Windows XP, které jsou prý moc ukreslené.

 

Windows XP

V říjnu 2001 představené Windows XP jsou završením spojení stability a robustnosti NT systémů s multimediální využitelností Windows 9x systémů. Na základě kódu Windows 2000 doplňují nové uživatelské prostředí orientované na úkoly. Současně nabízí vylepšenou podporu pro starší hry a aplikace, které měly problémy s chodem na NT platformě.

V současnosti jsou Windows XP posledním operačním systémem Microsoftu pro stolní počítače. Jejich následníkem má být zatím až Longhorn.

 

Windows Server 2003

V roce 2003 představený Windows Server 2003 je čistě serverovým produktem (není dostupný jako Workstation) a k jeho vlastnostem patří zejména propracovanější bezpečnost, lepší robustnost a správa systémů. Je základem pro další celou rodinu serverových produktů Microsoftu.

Zdroje obrázků a některých informací: Best of internet, Microsoft, Kernel Thread, Živě.cz

Windows Vista

12.6. 2006 10:49

Microsoft v souvislosti s Vistou hovoří o vůbec „největším stahování v dějinách internetu“. Podle firemních statistik si testovací variantu nového operačního systému zkopírovaly z internetu milióny lidí… více zde

 

 

 

Windows z roku 1983, pre-verson 1.0 DEMO 


Windows 1.x


Windows 2.x


Windows 3.0


Windows 3.10


Windows 3.1


Windows 3.1
– First release
Windows 3.1 for Workgroups – Windows 3.1 packaged with real mode networking software and some extra utilities.
Windows 3.11 – Same as Windows 3.1 but with a few updated files. Made available as a patch to Windows 3.1 and on disks.
Windows 3.11 For Workgroups – Windows 3.


Windows 95 Chicago Beta-1


Win. UI Style Guideline 4.0

Windows 95

Windows 98  (4.1)

Windows 98 lite – bez IE4 a Explorera   (1.3)

Windows 98 lite – bez IE  (2.0)

Windows ME  (4.9)

Windows ME lite     (Windows 98 lite  4.5 ?)


Windows NT 3.1


Windows 3.51


Windows 4.0

Windows NT 5.0 alias Windows 2000


Windows Whistler XP Beta-2


 

Zdroj: http://toastytech.com/guis/index.html

 

Operační systémy Microsoftu patří určitě k nejuspěšnějším ve své kategorii. Microsoft uvedl svůj první operační systém v roce 1980
a od té doby dominuje světu operačních systémů a to i přesto, že dříve jeho pozice nebyla zdaleka tak pevná jako dnes.

Prvním operačním systémem Microsoftu byl MS DOS. Microsoft tento operační systém vyvinul pro IBM,
která měla kolem roku 1981 téměř hotový nový typ počítače – PC, ale chyběl jí operační systém.

Kuriozní je, že DOS vlastně původně vůbec nevyvinul Microsoft, ale šlo o přepracovaný QDOS,
který Microsoft koupil od Tima Petersona z Sheattle Computer Products. Stejně jako v budoucnu,
nestála na začátku žádná velká inovace nebo něco podobného. QDOS byl operačním systémem napsaným tak,
aby byl rychle k dispozici. Sám autor (Tim Peterson) v jednom z rozhovorů přiznal, že byl ohromen tím, že ho IBM nevyhodila oknem.

Microsoft koupil QDOS za 50 000 dolarů a díky tomu, že jednání IBM s Gary Kildallem z Digital Research selhala,
dostal šanci. První verze PC DOSu byly uvedena v říjnu 1981. Microsoft začal MS DOS prodávat přibližně o dva měsíce později.

 

V roce 1983 uvedl Microsoft verzi MS DOSu 2.0. Tou dobou například firma Apple představila grafické uživatelské
rozhraní Lisa
. Microsoft oficiálně vyvíjel MS DOS až do roku 1994 v němž uvedl verzi MS DOS 6.22.
Vývoj DOSu sice pokračoval dále, ale již pouze jako jedna ze součástí Windows.

Pokud si uvědomíme, že již v době MS DOSu 1.0 existovaly operační systémy jako UNIX a že až do roku 1994
uběhlo téměř 15 let, musíme se pozastavit nad minimem inovací, které DOS provází.
Microsoft pod tlakem konkurence například přislíbil preemtivní multitasking již v MS DOSu 3. Tento slib nebyl nikdy realizován.

Na druhou stranu spolu s vývojem MS DOSu Microsoft pracoval i na GUI. Původní název byl Interface Manager,
ale později bylo toto změněno na – Windows.

 

Nicméně až v roce 1995, tedy o 11 let později než byl uveden MS DOS 3, sloučil Microsoft DOS a Windows do jednoho produktu.

Windows byla ohlášena v roce 1983, tedy v době MS DOSu 2.0 a prodávána za 100 dolarů. Nicméně verze Windows 1.0
byla uvolněna až v listopadu 1985. Důvodem údajně měl být tlak na konkurenci, zejména VisiCorp,
která již měla k dispozici hotový produkt. Tato bývá často uváděno jako vzorový příklad vaporware.

VisiCorp měl k dispozici GUI pro PC již v roce 1983 a produkt VisiOn byl prvním GUI pro PC vůbec.
Náskok VisiCorp byl zřejmý a i IBM uvedla několik programů pro VisiOn
.

 

Microsoft však měl již uvést verzi MS DOS 3.0 a při té příležitosti prohlásil, že tato verze bude obsahovat GUI.

 

Tento krok prakticky zničil VisiCorp jelikož bylo logické počkát na MS DOS 3. Bohužel,
slíbené vlastnosti tato verze neobsahovala a první verze Windows byla uvedena až o rok později.
Za splnění slibu lze považovat až verzi Windows95, která byla uvedena o více jak deset let později.

Rok
Událost

1981
MS-DOS 1.0, srpen 1981.

1982
MS-DOS 1.25, srpen 1982.

1983
MS-DOS 2.0, březen1983.

1984
Microsoft uvedl MS-DOS 3.0 pro IBM PC AT a MS-DOS 3.1 for networks.

1986
MS-DOS 3.2, duben 1986.

1987
MS-DOS 3.3, duben 1987.

1988
MS-DOS 4.0, červenec 1988.

1988
MS-DOS 4.01, listopad 1988.

1991
MS-DOS 5.0, červen 1991.

1993
MS-DOS 6.0, srpen 1993.

1993
MS-DOS 6.2, listopad 1993

1994
MS-DOS 6.21, březen 1994

1994
MS-DOS 6.22, duben 1994Tabulka č. 1: časová linie vývoje MS DOS
Až do verze 3 nebyla Windows příliš uspěšným rozhraním. Přelomem bylo uvedení Windows 3.0
v květnu 1990. Celkem se prodalo 10 000 000 kopií. Verze 3.1 uvedena v dubnu 1992 přinesla řadu
podstatných změn, jen první dva měsíce se prodalo 3 000 000 kopií. Přes komerční úspěšnost
se již tehdy jednalo o technicky zaostalý produkt s omezenými možnosti multitaskingu, pospory sítě,
správy software, řízení přístupu atd. Nicméně toto trhu nevadilo stejně jako ještě mnohokráte
v budoucnosti a Windows 3.1 byla bezesporu komerčně velice úspěšná. Konekurence se tou dobou
soustřeďovala spíše na serverová řešení nebo nabízela produkty na něž trh nebyl připraven.
Např. IBM OS/2 byla po technické stránce lepším operačním systémem, ale s požadavky na hardware,
které bylo pro řadu uživatelů nedostupné.
V říjnu 1992 Mirosoft uvedl Windows for Workgroups 3.1, která byla určena do síťového prostředí.
Nabízela sdílení zdrojů po síti a další aplikace jako Microsoft Mail apod.
Rok 1994 byl rokem velkých změn i báječných plánů pro všechny uřivatele Windows.
Microsoft představil Windows NT 3.1. Operační systém s rozhraním Windows založený na zcela novém jádře.
Vývoj Windows postavených nad DOSem stále nebyl zastaven a v podobě Windows95,
Windows98 až konečně Windows ME pokračoval dále. Windows NT však byl kvalitativně nový operační systém.
Verze 3.1 však byla již v prosinci 1994 nahrazena verzí 1994 novou verzí Windows NT 3.5.
Zatímco Windows NT 3.1 byla designově čistým OS, Windows NT 3.5 získala na užitné hodnotě
a začala se reálně prosazavovat na trhu. Microsoft přišel také s plány na budoucí verzi
Windows NT – Cairo, která měla být uvedena kolem roku 1998. Nakonec se vše protáhlo,
o projektu Cairo se přestalo mluvit a byla uvedena verze Windows NT 4.0, která Cairem zjevně nebyla.
Windows NT však přinesla mimo jiné obrovskou změnu v tom řízení přístupu ke zdrojům počítače.
V roce 1995 přišla nová verze Windows – Windows95. Preemtivní multitasking, vylepšený souborový systém,
který dále již neomezoval velikost jmen souborů na 8 písmen apod. sklidili obrovský úspěch.
Windows95 také zásadním způsobem změnili grafickou podobu Windows
a na čas tak měl Microsoft dva operační systémy, Windows95 a Windows NT 3.5, jejichž grafická rozhraní s
e poměrně zásadně lišila. I když často v budoucnu je uváděno, že Windows poskytují uživatelům známé prostředí,
Microsoft toto rozhraní během času mění tak, že běžný uživatel může mít problémy pracovat s jinou verzí Windows.

Rok
Událost

1983
Microsoft Windows byla představena v listopadu 1983 a prodávána po 100.00 dolarech

1985
Microsoft Windows 1.0 byla uvedena v listopadu 1985.

1987
Microsoft Windows 2.0, duben 1987.

1990
Microsoft Windows 3.0, květen 1990.

1991
Microsoft Windows 3.0 s multimediální podporou byla ohlášena v říjnu 1991.

1992
Microsoft Windows 3.1, duben 1992, prodáno více jak milion kopií během prvních dvou měsíců

1992
Microsoft Windows for Workgroups 3.1, říjen 1992.

1993
Microsoft Windows NT 3.1, srpen 1993.

1993
Počet prodaných licencí Windows je 25 milionů.

1994
Microsoft Windows for Workgroups 3.11, únor 1994.

1994
Microsoft Windows NT 3.5, září 1994.

1995
Microsoft Windows NT 3.51, červen 1995.

1995
Microsoft Windows 95 srpen 1995, prodáno bylo více jak 4 miliony kopií ve 4 dnech

1996
Microsoft Windows NT 4.0, srpen 1996.

1996
Microsoft Windows CE 1.0, únor 1996.

1997
Microsoft Windows CE 2.0, únor 1997.

1998
Microsoft Windows 98, červen 1998.

1998
Microsoft Windows CE 2.1, červenec 1998.

1999
Microsoft Windows 98 SE (Second Edition), květen 1999.

1999
Microsoft Windows CE 3.0

2000
Microsoft Windows 2000, únor 2000.

2000
Microsoft Windows ME (Millennium) červenec 2000.Tabulka č. 2: časová linie vývoje Windows

atd.

 

A na závěr zajímavý odkaz .