Alternativy otevřeného zdroje pro Windows Server

Jak všichni víte, Microsoft, známý softwarový vývojář a světový lídr v oblasti operačních systémů, nabízí uživatelům řešení pro servery v podobě specializovaného OS s názvem Windows Server . Před několika měsíci, kdy Microsoft představil Windows 8, jsme také viděli serverovou verzi tohoto OS, Windows 8 Server.

Ačkoli Microsoft nabízí velmi užitečné nástroje pro správu serverů , jejich produkty někdy stojí docela hodně, a proto administrátoři hledají levnější řešení pro provoz svých serverů. Tyto alternativy jsou operační systémy s otevřeným zdrojovým kódem určené pro servery a jsou zdarma nebo levnější než serverový operační systém Windows, což z nich dělá velmi výnosné řešení.

Nejznámějším open source softwarem na světě (i když není operačním systémem serveru) je již dobře známý operační systém Android. Operační systém Android má své kořeny jako operační systém Linux a je zdarma pro každého, kdo si může stáhnout a nainstalovat nebo vyvinout další verze (známe je jako vlastní ROM).

Co je operační systém serveru s otevřeným zdrojovým kódem?

Alternativa otevřeného zdroje pro Windows Server

Alternativou open source pro Windows Server je operační systém, který je zdarma k použití a může provádět stejné úkoly jako OS Windows Server . Možná vás překvapí, že existuje spousta takových operačních systémů s otevřeným zdrojovým kódem určených pro různé druhy serverů na webu a dělají také skvělou práci. Ukážu vám několik takových alternativ open source pro Windows Server.

Tyto operační systémy s otevřeným zdrojovým kódem používají správci sítí pro malé firmy s nízkým počtem připojených počítačů nebo pro domácí sítě. Mohou fungovat jako síťové brány, tiskové servery nebo monitorování sítě nebo pro sdílení a streamování souborů a mnoho dalších.

OS Linux Server

Linux je dobře známý název, pokud jde o servery. Po celém světě existují tisíce serverů se systémem Linux / Apache OS a je to pravděpodobně největší vývojář alternativ open source pro OS Windows. Operační systém serveru Linux však není zdarma, ale jeho cena je mnohem přijatelnější a přináší mnoho výhod, jako je méně prostojů, vyšší bezpečnost a mnohem vyšší úroveň stability.

Linux nám v průběhu let poskytl spoustu operačních systémů s otevřeným zdrojovým kódem a všichni jsme viděli, jak dobré jsou, a serverový software je založen na těchto operačních systémech Unix, a proto přináší stejné výhody. Zmínil jsem to, protože téměř všechny ostatní alternativy open source pro Windows Server jsou založeny na operačním systému Linux nebo na nějaké distribuci Linuxu.

Alternativy otevřeného zdroje pro Windows Server

6. Zentyal

 

Zentyal nabízí uživatelům skvělý způsob, jak zajistit, aby jejich servery fungovaly co nejlevněji . Umožnit správcům velmi snadné propojení více kanceláří a přístup k informacím uloženým na centrálním serveru odkudkoli a z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu. Systém je také velmi snadno použitelný od okamžiku, kdy se ho rozhodnete koupit. Průvodce vám pomůže vybrat verzi Zentyal, kterou potřebujete, až do posledního kliknutí na instalační proces. Takže i když jste nováček a máte malou firmu nebo někoho, kdo má stovky klientů a více než jednu kancelář, Zentyal je skvělý způsob, jak jít.

5. Domácí server Amahi

Pro průměrné uživatele, kteří chtějí mít všechna svá data centralizovaná a sdílet nebo streamovat multimediální soubory do celé své sítě, je Amahi Home Server dokonalým způsobem. Jeden centrální počítač můžete přeměnit na výkonný server, který obsahuje všechna vaše data a umožňuje vám k nim kdykoli přístup. Díky snadno použitelnému operačnímu systému se spoustou funkcí a aplikací, které lze nainstalovat, aby bylo jeho používání ještě snazší, je Amahi Home Server jednou z nejlepších alternativ open source pro Windows Server . Mějte na paměti, že Amahi není samostatný operační systém, ale běží nad existujícím operačním systémem Linux.

4. Apache Directory Project

Apache není třeba nijak představovat, protože je to jeden z nejznámějších alternativ na světě pro servery Windows. Apache Directory, zcela napsaný v jazyce Java, je jednou z nejlepších alternativ open source pro Windows Server a ještě více je zdarma k použití. Binární instalátor lze zdarma stáhnout pro Windows, Mac nebo Linux z jejich webových stránek. To dává správcům systému skvělé prostředí pro monitorování malé sítě a plnění všech úkolů, které by server se systémem Windows mohl.

3. ClearOS

ClearOS má své kořeny v operačním systému serveru CentOS a díky své silné základně je považován za jednu z nejlepších alternativ open source pro Windows Server. Tento serverový operační systém byl vyvinut společností ClarkConnect a ze seznamu funkcí, které vám poskytujeme, přímo z webu vývojáře:

  • Multi-WAN
  • Filtrování obsahu
  • Ochrana proti vniknutí
  • Antimalware a antispam
  • Souborové a tiskové služby
  • Pošta a zprávy

2. SME Server

 

Server SME byl postaven na CentOS, skvělém operačním systému serveru s otevřeným zdrojovým kódem, který se vyznačuje spoustou skvělých nástrojů a vynikajícím výkonem. A proto SME Server, jak si dokážete představit, také poskytuje uživatelům působivý soubor funkcí a známou stabilitu a výhody, které mají všechny servery Linux / Unix.

Server SME je ideální pro sdílení souborů, sdílení tiskáren, e-mailů a síťových bran a ochranu brány firewall pro vaši síť. Je navržen tak, aby se velmi snadno používal a snižoval náklady na váš server, což eliminuje potřebu kupovat nákladný operační systém Windows Server.

1. CentOS

CentOS nabízí uživatelům působivou škálu nástrojů, které mohou správci systému použít ke sledování všech stanic připojených k síti a mnoho dalšího. Tento operační systém je k dispozici komukoli zdarma a byl vyvinut nad operačním systémem Linux RedHat Server.

Proces instalace je velmi jednoduchý a kvůli své základně v softwaru Linux vyžaduje méně údržby, než by potřeboval Windows Server. Produkt je vyvinut s cílem pomoci malým podnikům, ale může také fungovat v domácí síti, která využívá sdílení souborů, streamování médií a více počítačů připojených k jedné síti.

CentOS také nabízí podporu pro e-mailové brány a lze jej snadno upgradovat. Vývojáři nabízejí podporu a aktualizace pro každou verzi CentOS po dobu 10 let po vydání.

autor: – Poslední aktualizace: 16. prosince 2016

Zdroj: https://techpp.com/2012/08/31/open-source-alternatives-windows-server/

Alternativy otevřeného zdroje pro Windows Server