Apple Macintosh

24. ledna 1984 byl uveden na trh tehdy revoluční Apple Macintosh. První nabídl grafické prostředí za nízkou cenu a nastartoval celou další generaci počítačů značky Apple.

Píše se počátek roku 1984, na trhu jsou a osobní počítače Commodore, Atari nebo Apple postavené na procesoru 6502, prodávají se i počítače IBM PC XT vybavené 10MB pevným diskem (za tučný příplatek), 5,25palcovou disketou a 256 kB RAM rozšiřitelné na 640 kB. Jeho operačním systémem je DOS 2.0 s podporou pevného disku a adresářů. Pro domácí uživatele se nabízí PCjr to má ale jen 64 kB paměti a disketovou mechaniku. Apple nabízí své modely Apple IIe a Lisa. Lisa byla prvním počítačem s grafickým uživatelským prostředím, solidní výbavou, ale s cenou u 10 000 dolarů dokázala oslovit jen několik podnikových zákazníků.

Macintosh přichází

Do této doby vstupuje za pomoci dnes slavné televizní reklamy na téma orwellovského 1984 počítač Apple Macintosh, první skutečně osobní počítač s plně grafickým uživatelským rozhraním, který byl nabízen za v té době zajímavou cenu 2495 dolarů.

To je on, původní Apple Macintosh. Nízká cena a grafické prostředí se snadnou obsluhou znamenalo, že se během 74 dnů prodalo 50 000 počítačů (byť původní plán 100 000 za 100 dní nebyl splněn).

V době textových operačních systémů, 5,25placových disket a velkých počítačů působil Macintosh jako zjevení. Nabízel rychlý 8MHz procesor Motorola 68000, 128 kB paměti, 3,5 palcovou disketu o tehdy úžasné kapacitě 400 kB a to nejdůležitější – monitor a počítač byly integrovány do jednoho snadno přenosného krytu. Vestavěná obrazovka měla tedy úhlopříčku jen 9 palců a pevné černobílé rozlišení 512×384 (žádné odstíny šedi, jen černá/bílá). Takto vypadal první MacOS 1.0:

Obrázek skutečně odpovídá 1:1 nativnímu rozlišení a barevnosti Macintoshe, víc jste z něj nevymáčkli, přesto to bylo na tehdejší dobu více než dost. Všimněte si černých rohů obrazovky, díky tomu vypadala obrazovka hezky zaoblená. Macintosh je

také standardně dodáván s klávesnicí a myší.

Vývojáři Applu ostatně tak věřili v budoucnost ovládání myší, že na první verzi klávesnice zcela vypustili i kurzorové klávesy. Samotný návrh Macintoshe má své počátky kolem roku 1979, kdy byl vytvořen první šestičlenný tým kolem Jeffa Raskina pracující na novém levném a grafickém počítači. Na vývoji Macintoshe se, jako snad u všeho v Apple, podepsala značnou měrou osobnost Steva Jobse. Ten to

tiž nebyl v původním týmu Macintoshe a dohlížel zejména na projekt Lisa. Macintosh byl tak na okraji zájmu firmy a vyvíjel se jen s obtížemi.

V roce 1983 Steve Jobs přesvědčil šéfa Pepsi Johna Sculleyho, aby nastoupil do Apple jako výkonný ředitel. Sculley pak jako jednu z prvních akcí odstranil Jobse z projektu Lisa. Jobs se pak s plnou vervou vrhl na Macintosh, vytáhl ho na výsluní a později inicioval zrušení projektu Lisa a Apple II/III. První Macintosh byl také značně omezen v možnostech rozšíření. Zatímco

Lisa měla rozšiřující sloty, možnost připojení externích disků, SCSI rozhraní a podobné vychytávky, Macintosh nabízel jen dva sériové porty.

Sériové porty ale byly využívány i pro propojení počítačů do sítě nebo připojení externích disků. Jejich standardní rychlost 230,4 kb/s byla prý dostatečná pro všechna představitelná rozšíření. První Macintosh měl jen 128 kB paměti, co bylo značně limitujícím faktorem, proto byl v září 1984 představen Macintosh 512k s 512 kB paměti a původní model přejmenován na Macintosh 128k.
Tento původní model se přestal prodávat v září 1985. V roce 1986 pak přišel Macintosh Plus, který vypadal podobně, byl ale už dobře rozšiřitelný díky SCSI portu a měl také paměť 1 MB rozšiřitelnou na 4 MB. Dalším mezníkem v řadě Macintosh byl v březnu 1987 Macintosh II, který již vypadal jako normální stolní počítač se samostatným monitorem. Mac II byl mimořádně rozšiřitelný a byl hlavně prvním Macintoshem nabízejícím barevné grafické prostředí. S dopl

ňkovými kartami šlo rozšířit základních 256 barev v 640×480 dokonce až na 16,7 miliónu barev.

Do té doby byl u Apple barevný (s velkými limity) pouze Apple II a je ho následovníci. Ke konceptu „vše v jednom“ se Apple ještě párkrát vrátila. Macintosh Classic z roku 1990 (pomalý, ale bootoval z ROM, měl pevný disk) a Macintosh Classic II z roku 1991, rychlejší a vybavenější model, který vydržel v prodeji až do roku 1993. Tyto modely ale stále měly černobílé rozlišení 512×384. Prvním barevným a současně posledním klasickým Macintoshem byl Macintosh Color Classic z roku 1993. Hardwarově to byl ale neméně slavný Macintosh LC předělaný do jednoho krytu. K odkazu Macintoshe se také přihlásil v roce 1998 první iMac integrující v jednom těle monitor i samotný počítač.

To už ale byla trochu jiná písnička.


Doporučené odkazy
:

Zdroje a související články:
zive.cz

Stručná historie Windows
Trocha historie nikoho nezabije: Sinclair

Malý výlet do historie osmibitových počítačů

PC slaví dvacáté narozeniny
Intel Corporation – procesory a historie firmy
Padesáté výročí prvního počítače
Padesáté výročí prvního počítače
89-99 – Jakých bylo deset let v počítačích?