Perspektivní alternativní kryptoměny

About

Přehled kurzů kryptoměn:

http://coinmarketcap.com/

http://www.zive.cz/clanky/kryptomena-to-neni-jen-bitcoin/top-5—litecoin-peercoin-namecoin-a-quarkcoin/sc-3-a-171821-ch-90321/default.aspx#articleStart

Litecoin, Quark, WorldCoin, Megacoin, Primecoin,Gamecoin nebo třeba Casinocoin, Sexcoin a Craftcoin. To je jen výběr z velkého množství kryptoměn, které chtějí následovat úspěch Bitcoinu.

 

Kapitoly článku

 

Litecoin – LTC

Protože Bitcoin už je známý, vrhneme se rovnou na současnou dvojku – Litecoin, který je pro svou pozici označován jako stříbro k bitcoinovému „zlatu“ Oproti bitcoinu používá lepší hashovací algoritmus – scrypt, který zatím nelze jednoduše obejít specializovanými ASIC čipy.

Official_Litecoin_Logo_With_Text.png

Důvodem je větší náročnost na paměť než u SHA256D (Bitcoin), která je u grafik jednou z důležitých a drahých komponent.

Litecoin

  • Oficiální stránky: Litecoin.org
  • Hashovací funkce: Scrypt
  • Celkový počet LTC: 84 milionů
  • Speciální vlastnosti: čtyřikrát rychlejší potvrzení než u bitcoinu, odonější hashovací funkce proti ASIC

 

Potvrzování transakcí je čtyřikrát rychlejší než u bitcoinu s tržní kapitalizací přibližně desetkrát menší, než u bitcoinu.

Peercoin – PPC

Třetím v pořadí je Peercoin (PPC), který už má tržní kapitalizaci přibližně stokrát nižší, než Bitcoin. Peercoin sice používá stejnou hashovací funkci jako Bitcoin (SHA-256), odstraňuje ale mnohé negativní vlastnosti.

PPCoin_Logo_With_Shadow.svg.png

Peercoin je založen na systémech Proof-of-Stake a Proof-of-Work, které odstraňují problém s možností napadení sítě pokud má entita k dispozici výpočetní výkon vyšší než 51 % sítě (to je problém především po začátku uvedení kryptoměny) a zároveň je zabezpečení sítě mnohem úspornější a nespotřebovává tolik elektrické energie, jako u bitcoinu.

K podvržení by bylo potřeba, aby jedna entita měla více než 51% peercoinů, což je velmi těžké dosáhnout, protože s nákupem PPC v síti přichází i stoupání hodnoty a tedy potřeba stále většího obnosu prostředků.

Tvůrce do této kryptoměny zabudoval i pravidelnou inflaci v podobě 1 % nových PC každý rok, takže dochází k pokrytí případných ztrát a teoreticky mnohem delší životnosti kryptoměny.

Peercoin

  • Oficiální stránky: Peercoin.net
  • Hashovací funkce: SHA-256
  • Celkový počet PPC: neomezeně (stále menší odměny za objevený blok)
  • Speciální vlastnosti: úspornější, lepší zabezpečení proti 51% útoku, inflace 1 %

 

Namecoin – NMC

Na čtvrté pozici s poloviční tržní kapitalizací než PEErcoin je Namecoin (NMC). Hlavním cílem namecoinu je sloužit jako decentralizovaný systém pro novou formu DNS. Díky tomu se vyřeší nejen problém cenzury, ale i zabezpečení proti rozmarům vládních agentur, které dokáží „nevhodnou“ stránku odstranit.

Namecoin.png

Namecoin používá doménovou koncovku .bit na které bylo zaregistrováno již téměř sto tisíc domén. Celkově je k dispozici 21 milionů NMC a používá se funkce SHA-256 jako u bitcoinu. Namecoin lze ale teoreticky použít i na přihlašovací systém, torrentový tracker, identifikační systém nebo pro posílání zpráv a další.

Namecoin

  • Oficiální stránky: Namecoin.org
  • Hashovací funkce: SHA-256
  • Celkový počet NMC: 21 milionů
  • Speciální vlastnosti: decentralizovaná správa DNS .bit a dalších systémů pro ověření nebo přenos informace

 

Quark – QRK

Do první pětky se teprve nedávno a to velmi rychle dostala nová kryptoměna Quark (QRK), která se chvilku dokonce držela na čtvrtém místě a tržní kapitalizací tak předstihla Namecoin.

stažený soubor.png

Quark je výjimečným svým zaměřením na mnohem větší bezpečnost, než v případě ostatních kryptoměn. Vzhledem k současným zjištěním ohledně prolomení jedné či oné hashovací funkce a šifrování americkou NSA, je spoleh na jednu kryptoměnu rizikový.

Tvůrci Quarkcoinu tak protokol přepracovali a pro zabezpečení používá celkem devět kol hashování pomocí šesti hashovacích funkcí (Blake, Blue Midnight Wish, Grøstl, JH, Keccak nebo SHA-3 a Skein) v náhodném pořadí.

Zatímco u bitcoinu a dalších kryptoměn stačí, aby byla jedna hashovací funkce prolomena a celá síť bude zranitelná, u Quarku by bylo nutné překonat šest různých hashovacích funkcí. Quark je tak vztyčeným prostředníčkem NSA a dalším organizacím, o jejichž praktikách a možnostech toho v době tvorby bitcoinu tolik nevědělo.

Oproti bitcoinu a dalším je potvrzení transakce velmi rychlé – stačí pouze 30 sekund. Quark má zabudovanou inflaci 0,5 % ročně, která pokryje především ztráty.

Quark

  • Oficiální stránky: qrk.cc
  • Hashovací funkce: 9 kol a 6 funkcí v náhodném pořadí (Blake, Blue Midnight Wish, Grøstl, JH, Keccak nebo SHA-3 a Skein)
  • Celkový počet QRK: 247 milionů
  • Speciální vlastnosti: velmi vysoké zabezpečení, vysoká rychlost potvrzení transakce

 

 

Více na: http://www.zive.cz/clanky/kryptomena-to-neni-jen-bitcoin/top-5—litecoin-peercoin-namecoin-a-quarkcoin/sc-3-a-171821-ch-90321/default.aspx#articleStart#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink

 Více na: http://www.zive.cz/clanky/kryptomena-to-neni-jen-bitcoin/top-5—litecoin-peercoin-namecoin-a-quarkcoin/sc-3-a-171821-ch-90321/default.aspx#articleStart#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink