OpenOffice s lepší kompatibilitou vůči externím formátům

Je známé, že OpenOffice patří k tomu nejlepšímu co lze mezi opensource kancelářskými balíky najít. Je ale také známo, že uživatelé standardních verzí mají problémy s kompatibilitou v případě, že chtějí bez problémů načítat formáty komerčního kancelářského balíku od Microsoftu. Z tohoto důvodu se často rozhodnou pro nákup MS Office, nebo pro jejich použití pomocí Wine nebo CrossOffice.
Je zde však ještě jedna možnost, jak zlepšit kompatibilitu OpenOffice a to využitím upravených verzí. Máme na výběr hned tři:

OpenOffice Novell Edition
Rozdíl mezi OpenOffice.org Novell Edition a standardní verzí balíku spočívá především v lepší spolupráci s formáty dokumentů Microsoft Office (což vychází pravděpodobně z uzavřených dohod o vzájemné spolupráci obou firem na kompatibilitě produktů), doplnění fontů, které svým vzhledem i dalšími vlastnostmi odpovídají fontům použitým v Microsoft Office nebo spolupráci s VBA makry z Excelu. OpenOffice.org Novell Edition je k dispozici rovněž zdarma a v češtině.
Pokud ovšem nepoužíváme Linux od Novellu, je poněkud obtížné nalézt aktuální verzi pro stažení a ještě obtížnější je najít předpřipravené balíky pro jinou distribuci.
Alespoň mně se to příliš nedařilo. Navíc je ke stažení nutná registrace a přihlášení. Právě tato „politika“ mne od Novellu vždy velmi odrazovala.
OpenOffice.org 2.3 Novell Edition stahujte zde (460 MB, open source). Jak jsem již naznačil, před stažením je třeba si vytvořit uživatelský účet.

602Office
Toto je výhodná varianta pro českého uživatele, protože 602 Office nabízí spolu s vylepšenou kompatibilitou především řadu užitečných šablon a obrázků
a tím tak vyrovnává handicap, který má v této oblasti OOo oproti MS Office:

  • Download 602Office – neomezená verze profesionálního kancelářského balíku 602Office
  • Dokumentace – rozsáhlá dokumentace k 602Office
  • Šablony – celá řada šablon, které Vám ušetří čas a usnadní práci s kancelářským balíkem
  • Galerie – rozsáhlá galerie čítající více než 8000 bitmapových a vektorových obrázků pro použití ve Vašich dokumentech

Stažení je možné po registraci a po obdržení aktivačního klíče za zpoplatněnou sms.

Go-OO office
Tato verze nabízí podobné zlepšení kompatibility jako Novell Edition, je však snadněji dostupná.
K dispozici jsou verze pro různé operační systémy a také česká lokalizace.

OpenOffice s lepší kompatibilitou vůči externím formátům