Spouštění programů při startu Windows

http://extrawindows.cnews.cz/vypnete-programy-po-spusteni-windows-uvolnete-pamet

Vypněte programy po spuštění Windows a uvolněte paměť

Programy, které se automaticky spouští po startu Windows jsou často dosti otravné. Ne vždy je totiž potřebujete. Navíc jejich neustálá přítomnost snižuje volné místo v operační paměti, které by mohlo být lépe využito pro jiné programy.

Automaticky startující programy po spuštění Windows jsou asi největším traumatem uživatelů začátečníků. Stačí si nainstalovat nějaký software, který slouží k práci s digitálními fotografiemi, komprimovanými soubory, komunikační program či něco jiného a hned je vám ubrán větší či menší kus operační paměti. V řadě případů přitom programy běžící na pozadí vůbec nechcete. Máme pro vás návod, jak se jich nadobro zbavit – pro začátečníky i pokročilé.

Automaticky startující programy po spuštění přidávají tvůrci softwaru k hlavním částem svých programů v dobré víře, že vám tím pomohou. Například správci fotografií instalují součást, která po spuštění Windows sleduje, zda jste vložili do čtečky kartu z fotoaparátu a nabídne vám v takovém případě stažení fotek do počítače. Pokud používáte více programů pro práci s fotografiemi a každý z nich vám toto nabízí, může to být docela otravné.

Jiným příkladem jsou komunikační programy. Zde je z hlediska pohodlí lepší, když se spustí zároveň s počítačem, ale je tu několik skutečností, které proti tomu hovoří. Ne každý chce, aby hned, jakmile zapne počítač, ostatní věděli o tom, že je připojen k internetu. Spouštění více programů najednou zpomaluje start počítače. Navíc některé komunikátory používáte jen občas a nechcete, aby byly neustále spuštěny.

document.write(„“);

Zcela odlišnou kategorií programů po spuštění Windows jsou různé spywary, adwary a další škodlivý software (viz Bezpečnostní slovníček). Pokud je rovnou nezlikvidujete pomocí bezpečnostních nástrojů, můžete se podívat, kdy se spouští a odkud. Úpravou seznamu programů po spuštění tedy nejen ušetříte paměť počítače a zrychlíte start Windows, ale navíc se i ujistíte, že je počítač v relativním bezpečí.

Pro všechny: zrušte startování přímo v programu

Základním krokem k tomu, abyste některému programu zamezili v automatickém spouštění je úprava příslušného nastavení přímo v tomto programu. Pokud je o dobrý program, pak by mělo stačit klepnout na jeho ikonku v systémové liště pravým tlačítkem myši a jeho spouštění vypnout příslušnou funkcí. Pokud takovou nenajdete, spusťte program a podívejte se do jeho nastavení. Řada programů totéž umožňuje zvolit již při své instalaci. Pokud nepochodíte, zkuste některý z následujících postupů.

Začátečník: programy po spuštění a nabídka Start

Nejjednodušším způsobem, jak se podívat, které programy se po spuštění Windows automaticky startují, je kouknout do nabídky Start. Platí to samozřejmě jak ve Windows XP, tak ve Windows Vista. Stačí si prohlédnout položky Po spuštění a případně po najetí myši ukázat, z jaké složky program startuje. Pro jeho odstranění klepněte na zástupce pravým tlačítkem myši a zvolte příslušnou funkci.

Zobrazit originál obrázku]“ href=“http://extrawindows.cnews.cz/files/obrazky/2008/09Sep/1-Po-spusteni.png“ title=“Zobrazit: 1-Po-spusteni.png“>1-Po-spusteni.png

Mírně pokročilý: Konfigurace systému (MS Config)

Nevýhodou úpravy v nabídce Start|Po spuštění je skutečnost, že toto umístění ani zdaleka nepředstavuje jedinou možnost, kam mohou programy své záznamy pro automatický start zapisovat. O něco více informací vám podá nástroj Konfigurace systému, známý spíše jako MS Config. Do políčka pro hledání ve Vistě zadejte msconfig, počkejte na jeho nalezení a spusťte jej. Ve Windows XP jej spustíte podobně (Start|Spustit). Můžete využít i klávesovou zkratku Win-R, která zobrazí dialog pro zadání příkazu pro spouštěný program.

MS Config umí celou řadu věcí, vás bude zajímat záložka Po spuštění. Zde najdete programy, které se spouští hned po startu Windows. Všimněte si, že jich je celá řada, mnohem více, než je zobrazeno v nabídce Start|Po spuštění. Zákaz jejich startu provedete jednoduše – stačí vypnout zatrhovátko, potvrdit a restartovat počítač.

Zobrazit originál obrázku]“ href=“http://extrawindows.cnews.cz/files/obrazky/2008/09Sep/2-Konfigurace-systemu.png“ title=“Zobrazit: 2-Konfigurace-systemu.png“>2-Konfigurace-systemu.png

Kromě běžných programů se po spuštění Windows aktivuje i celá řada tzv. služeb. Zjednodušeně řečeno jde o speciální software, který slouží jako podpora některým programům, které běžně používáte. I vypnutím služeb můžete ušetřit paměť. Je však třeba počítat s tím, že jde už o mnohem citlivější zásah do systému. Některé služby se spustí znovu, jakmile nastartujete určitý program, vypnutím jiných naopak používání programu znemožníte. MS Config vám na záložce Služby umožňuje ze seznamu skrýt ty, které jsou poskytovány Microsoftem, což v praxi vede k tomu, že vypnutím těch ostatních byste neměli ohrozit fungování samotného systému.

Doporučuji si seznam služeb každopádně prohlédnout. Budete se divit, kolik záznamů zde zbývá po programech, které třeba vůbec nepoužíváte nebo které jste z počítače již dávno odinstalovali.

Zobrazit originál obrázku]“ href=“http://extrawindows.cnews.cz/files/obrazky/2008/09Sep/3-Konfigurace-systemu.png“ title=“Zobrazit: 3-Konfigurace-systemu.png“>3-Konfigurace-systemu.png

Ve Windows XP najdete v MS Configu ještě možnost úpravy dalších konfiguračních souborů (system.ini, win.ini), ve kterých lze také najít informace o spouštěných souborech.

Zkušený uživatel: úprava registrů

Pokud nedůvěřujete MS Configu, prohlédněte si registr Windows. V něm se často ukrývá více položek, než MS Config zobrazuje. Úprava registru už rozhodně není pro začátečníky, mohli byste zde napáchat více škody, než užitku a poškodit tak fungování Windows. Stiskněte Win-R, zadejte příkaz regedit a spusťte tak Editor registru. Před jakýmikoli úpravami doporučuji provést zálohování pomocí funkce Soubor|Exportovat. Musíte mít samozřejmě označenu kořenovou část větve registru. Pokud se cokoli stane, stačí později exportovaný soubor spustit a tím do registru vše vrátíte.

Zobrazit originál obrázku]“ href=“http://extrawindows.cnews.cz/files/obrazky/2008/09Sep/4-Editor-registru.png“ title=“Zobrazit: 4-Editor-registru.png“>4-Editor-registru.png

K tomu, abyste spouštění nějakého programu v registrech zakázali, stačí jeho záznam jednoduše označit a položku z registru smazat. Pozor na to, na rozdíl od MS Configu zde nejsou žádná zatrhovátka, kterými byste později automatické spouštění programu znovu zapnuli. Přehled větví registru, kde lze hledat programy po spuštění, je v následující tabulce:

Větve registru s programy po spuštění
VětevÚčel
\\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunZáznamy pro aktuálního uživatele
\\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunonceZáznamy pro aktuálního uživatele, spuštění jen při příštím startu
\\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunZáznamy společné pro všechny uživatele
\\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceZáznamy společné pro všechny uživatele, spuštění při dalším startu
\\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceExZáznamy společné pro všechny uživatele, spuštění při dalším startu
\\HKEY_USERS\.DEFAULT\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunZáznamy výchozího uživatele
\\HKEY_USERS\Označení uživatele\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunZáznamy specifické pro konkrétní uživatele

Větve RunOnce a RunOnceEx jsou určeny pro záznamy určené ke spuštění jen při dalším startu systému, nicméně různé programy zde s oblibou své záznamy opakovaně vkládají. Ve Windows Vista můžete najít ještě další vnořené větve ve výše uvedených umístěních. Objeví se tam například po použití jiných nástrojů, které do nich přesunují položky, jejichž automatickému startu chcete zabránit.

Speciality: autoexec.bat a autoexec.nt

Z historických důvodů se ve Windows XP (především) setkáte se soubory autoexec.bat a autoexec.nt. Oba mají stejnou strukturu i podobný účel. Jde o jednoduché textové soubory, kde je na každém řádku uveden příkaz pro spuštění nějakého programu nebo provedení určitého nastavení. Tyto soubory měly význam v době operačního systému MS DOS a Windows řady 9x. Postupem doby však byly odbourány. Dnes se používají jen pro případ, že potřebujete spouštět staré programy a upravit tak zde prostředí pro jejich fungování.

Záznamy v autoexec.bat se aplikují pro celý systém. Z hlediska čistoty systému se používá spíše autoexec.nt, který se aktivuje až při spouštění okna s příkazovým řádkem Windows. Autoexec.bat najdete v kořenové složce systémového disku, druhý pak v C:\Windows\system32\Autoexec.nt.

Pohodlně: s programem Autoruns

Microsoft nabízí také jeden z nejlepších nástrojů pro úpravu seznamu programů po spuštění. Získal jej při pohlcení společnosti SysInternals a můžete jej instalovat samostatně po stažení ze stránky Autoruns for Windows. Tento program vyčerpávajícím způsobem zobrazuje úplně všechny seznamy a místa, kde se může automaticky spouštěný program ukrývat. Kromě nabídky Start|Po spuštění, registrů, konfiguračních souborů a služeb umožňuje potlačovat start ovladačů, miniaplikací pro postranní panel, plánovaných úloh a dalších položek. Doporučuji vám jej vyzkoušet.

Zobrazit originál obrázku]“ href=“http://extrawindows.cnews.cz/files/obrazky/2008/09Sep/5-Autoruns.png“ title=“Zobrazit: 5-Autoruns.png“>5-Autoruns.png

Komentáře

Jak jsem tak četl a dostal jsem ke stati o úpravách v registrech pro pokročilé, už jsem se lekl, že zde Autoruns nenaleznu. Naštěstí jsem se mýlil :).

Autoruns je skutečně vynikající program. K informacím z článku bych jen dodal, že podobně jako v MS Config, tak i v Autoruns lze nechat skrýt položky podepsané Microsoftem, čímž nám onen seznam spouštěných položek dost prořídne. Nejlepší vlastností Autoruns je podle mě ovšem to, že umožňuje velmi jednoduše jednotlivé položky zakazovat a opět povolovat. Stačí zrušit zaškrtnutí u položky a ta se již při příštím spuštění systému nenastartuje. Pokud zjistíte, že vám něco nefunguje, nebo není něco v pořádku, tak lze opětovným zaškrtnutím položky vše uvést do původního stavu. Výhodou je i to, že v programu – je-li spuštěn z právy správce – lze zvolit specifický uživatelský účet, takže krom společných položek lze zrušit spouštění položek vlastních jen tomu kterému uživateli.

S pomocí Autoruns jdou vypínat různé doplňky v prohlížeči, nechtěně a omylem nainstalované lišty, položky v kontextovém menu, atd. Je však třeba vědět co člověk dělá a vypíná a také pamatovat, že některé položky mají svůj start umístěn na vícero místech, takže je třeba je vypnout na všem místech. Každopádně je třeba určité obezřetnosti, ale pokud člověk ví jistě co dělá, pak je Autoruns jedním z nejlepších nástrojů, který lze využít i k detekci spywaru, pokud člověk ví, co může na zdravém systému nalézt a co tam opravdu nepatří.

Přemysl „Mr.Gentleman“ Vavroušek aka DJ.Snail

Pro všechny : zrušte autostart přímo v programu

Začátečník: programy po spuštění a nabídka Start

Mírně pokročilý: Konfigurace systému (MS Config)

Zkušený „hloupí“ uživatel : úprava registrů

a já dodávám>
Zkušený „chytrý“ uživatel: použití utilitky od Microsoftu / SysinternalsSuite – autoruns.exe :o)

Zlatý slova, na Autoruns nedám dopustit, je to zlatá věc!

2. 10. 2008 12:16 Petr Machálek (neověřeno)

Re: Vypněte programy po spuštění Windows a uvolněte paměť

Ještě to „hloupÝ“ umět napsat. Tak kdo je potom hloupý?

15. 7. 2009 16:43 Návštěvník (neověřeno)

Re: Vypněte programy po spuštění Windows a uvolněte …

chudáci….nejsou chytří a ještě jim nestojí:(…je mi jich líto

http://www.builder.cz/art/delphi/runonstart.html

 

Cesta první

První možností je, že program přidá svého zástupce do nabídky Start/Programy/Po spuštění. Tématem tvoření zástupců a jejich umisťování do různých systémových složek se zabývá článek Jak na zástupce, takže pokud chcete využít tuto možnost, doporučuji si ho přečíst. Snad jen dodám, že název položky v registru obsahující umístění menu Po spuštění je Startup..

Cesta druhá

Druhou (a lepší) možností, jak zajistit spuštění programu po startu Windows je speciální větev registrů HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run. V ní mohou být umístěny položky typu řetězec. Název položek je libovolný a hodnota určuje název spustitelného souboru + případné parametry. Při spouštění systému Windows se všechny položky v této větvi projdou a spustí se jednotlivé programy.

Měl bych asi upřesnit, že obdobná větev existuje i pod HKEY_LOCAL_MACHINE. Rozdíl je v tom, že programy nastavené pod HKEY_LOCAL_MACHINE se spustí při každém spuštění systému, kdežto programy v HKEY_CURRENT_USER jen pro toho uživatele, který byl přihlášen v okamžiku zápisu položky do registrů.

Tak, teď už samotný kód procedury, která zapíše program, který ji obsahuje, do registrů tak, aby byl spouštěn při startu systému. Pokud je parametr AllUsers nastaven na True, nastavení se zapíše pod HKEY_LOCAL_MACHINE, jinak bude zaneseno pod HKEY_CURRENT_USER. Mimochodem – do příkazu uses nezapomeňte před psaním procedury přidat unitu Registry.

procedure SetRunOnStart(AllUsers: Boolean); var  Registry: TRegistry; begin  Registry := TRegistry.Create;  with Registry do  try   if AllUsers then    RootKey := HKEY_LOCAL_MACHINE   else    RootKey := HKEY_CURRENT_USER;   if OpenKey('SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run', False) then    // název položky = titulek aplikace    // hodnota položky = EXE soubor aplikace včetně cesty    WriteString(Application.Title, Application.ExeName)   else    raise Exception.Create('Chyba při otevírání klíče registrů.');  finally   Free;  end; end;

Tak, zbývá ještě procedura na odebrání programu ze seznamu spouštěných:

procedure UnsetRunOnStart(AllUsers: Boolean); var  Registry: TRegistry; begin  Registry := TRegistry.Create;  with Registry do  try   if AllUsers then    RootKey := HKEY_LOCAL_MACHINE   else    RootKey := HKEY_CURRENT_USER;   if OpenKey('SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run', False) then    DeleteValue(Application.Title)   else    raise Exception.Create('Chyba při otevírání klíče registrů.');  finally   Free;  end; end;

Poznámka: Vedle větve registrů HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run existuje i větev HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce, která se od „klasického“ Runu liší v tom, že po spuštění programu se odkaz na něj v této větvi smaže. Výsledkem je to, že program je spuštěn jen jedenkrát a to po prvním restartu systému od chvíle jeho záznamu do registrů. Toto chování najde využití u instalačních programů, které potřebují dokončit část instalace po restartu počítače. Typickým příkladem takového instalátoru je třeba instalace MS Internet Exploreru.

Není žádný problém výše uvedené procedury (resp. první z nich, proceduru na mazání v tomto případě nepotřebujeme) upravit na RunOnce a použít stejně dobře jako v případě Run.

Spouštění programů při startu Windows