Thunderbird – postup při obnově místních dat

thundertux_sm

Co dělat, když po nekorektním ukončení aplikace Mozilla „zmizí“ data

Zdroj: http://jasnapakablog.mozilla.cz/369175-co-delat-kdyz-po-nekorektnim-ukonceni-aplikace-mozilla-zmizi-data.html

 

Pokud patříte k těm méně šťastným, patrně se vám již mohlo stát, že po nenadálém výpadku proudu a opětovném startu operačního systému jste neviděli svá data. Záložky, historie, kontakty, pošty… to vše mohlo být rázem „pryč“. V té chvíli si asi člověk uvědomí, že to zálohování není vlastně tak špatná věc, ale na to je již pozdě. Co v takové situaci dělat?

Prvně se nevyplatí panikařit, protože uživatelský profil, kam si aplikace Mozilla ukládají svá data, nezmizí z disku jen tak. Většinou se poškodí jen nějaký ten konfigurák a důležitá data zůstanou v pořádku. Dříve než budete dělat nějakou úpravu, proveďte zazálohování profilu. Jednoduše jej zkopírujte na jiné místo na disku. Kde jej naleznete, to se dozvíte v jiném zdejším příspěvku. Druhou možností je celý profil přesunout jinam a začít tzv. nanovo. To znamená, že si vytvoříte nový profil a do něj pak budete obnovovat důležitá data z toho starého.

Příčiny toho, že aplikace Mozilla přestane vidět uživatelská data, bývají v zásadě dvojí. Buď dojde k poškození některého souboru (např. se záložkami) nebo se poškodí hlavní konfigurační soubor prefs.js, která například obsahuje informace o poštovních účtech či složkách s kontakty.

Před jakoukoliv další manipulací ukončete aplikaci Mozilla.

Pokud obnovujete po havárii Firefox, pravděpodobně vás zajímají hlavně záložky a hesla. Pakliže nevidíte své záložky a používáte Firefox 1.5 či vyšší, naleznete jejich zálohy v podadresáři bookmarksbackup. Více v samostatném příspěvku. Informace o tom, jak obnovit hesla, naleznete v jiném příspěvku. Pokud vás zajímají jakákoliv jiná data, nahlédněte do článku s přehledem souborů profilu. V případě poškození některého souboru (např. s historií) vám však bohužel nepomůže ani svěcená voda.

V případě Thunderbirdu jde primárně o obnovu pošty a složek s kontakty. Informaci o nich bývají bohužel právě v souboru prefs.js, který bývá výpadky nejčastěji poškozen. Jeho restaurace by byla pro laika obtížná, a proto zde doporučuji vytvořit si nový uživatelský profil a do něj přesunout data z toho starého. O tom, jak přesouvat poštu z jednoho profilu do druhého, jsem zde již hovořil.

U kontaktů to bude v případě poškození souboru prefs.js obtížnější. Pokud jste měli všechny kontakty uloženy ve výchozích složkách s kontakty, které se v Adresáři jmenují Osobní složky a Sebrané kontakty, postačí vám ze starého profilu do toho nového zkopírovat soubory abook.mab a history.mab. V opačném případě doporučuji následující postup:

Otevřete konfigurační soubor prefs.js v novém uživatelském profilu. Pro každý nalezený soubor s příponou mab přidejte na konec konfiguračního souboru následující řádky:

user_pref(„ldap_2.servers.[název].description“, „[jméno složky]“);

user_pref(„ldap_2.servers.[název].dirType“, 2);

user_pref(„ldap_2.servers.[název].filename“, „[soubor.mab]“);

user_pref(„ldap_2.servers.[název].isOffline“, false);

user_pref(„ldap_2.servers.[název].protocolVersion“, „2“);

Místo [název] složte libovolné slovo bez diakritiky, mezer apod. Např. „mojekontakty“. Pokud obnovujete více složek s kontakty, musí být každá složka jinak pojmenována. Je v zásadě jedno jak je pojmenujete. Jedná se o interní pojmenování programu. Název složky uvedete místo [jméno složky]. Pokud editujete konfigurační soubor v jiném kódování než UTF-8, pak po spuštění Adresáře budou mít jednotlivé adresáře špatně zobrazené diakritické znaky ve svém názvu. To snadno vyřešíte přejmenováním na správné jméno. Poslední věcí je pak určení souboru s kontakty. Ten napíšete místo [soubor.mab]. Výsledné řádky pak mohou vypadat třeba následujícím způsobem:

user_pref(„ldap_2.servers.moje.description“, „Mé kontakty“);

user_pref(„ldap_2.servers.moje.dirType“, 2);

user_pref(„ldap_2.servers.moje.filename“, „abook-2.mab“);

user_pref(„ldap_2.servers.moje.isOffline“, false);

user_pref(„ldap_2.servers.moje.protocolVersion“, „2“);

Podle názvu souboru s příponou mab většinou nepoznáte, jaké kontakty v něm máte. Zvlášť, pokud máte více složek s kontakty. Jejich pojmenování většinou bývá ve formátu abook-[číslo].mab. Jak jsem však již řekl, na pojmenování nezáleží. Složky můžete přejmeovat následně v Adresáři.

Pokud se vše zadařilo, měli byste mít po spuštění znovu přístupnou poštu a kontakty. Pakliže se vám náhodou některý ze souborů s kontakty poškodil, doporučuji jeho obnovu podle návodu.