Ubuntu na Asusus

První krůčky k notebookům s předinstalovaným Ubuntu

Naše Sdružení Ubuntu pro Českou republiku navázalo spolupráci s firmou Asus.as. Jako první krok v tomto procesu se ukázala nutnost otestovat již nabízené počítače, abychom věděli, jak si tyto modely budou rozumět s naší oblíbenou linuxovou distribucí.

Tentokrát jsme pro vás testovali dva vybrané modely ASUS K55VJ-SX071D a jeho stejného brášku ASUS K55VJ-SX069D, který se lišil pouze kapacitou disku, RAM a jinou verzí CPU.

Testování probíhalo s Ubuntu 12.04.2 64bit na LiveUSB. Samotné bootovaní probíhá velmi jednoduše – pomocí klávesy Esc, případně F2, následně vyberte na záložce boot vaše bootovatelné médium.

Všechny základní funkce notebooků byly použitelné bez zásahu samotného uživatele – dostali jsme se k otestování síťové karty, USB 3, webové kamery, audia či mikrofonu. Co bych zde zmínil je touchpad.

Ten nás velmi mile překvapil. Klasicky nefungující pravé tlačítko bylo nejenže funkční, ale fungovala i emulace pravého stisku klepnutím dvěma prsty – což je věc velice návyková. Nicméně dost bylo popisu věcí fungujících, pojďme se podívat na věci, které již vyžadují zásah koncového uživatele.

Pro zájemce je k článku připojen i výpis lspci, lshw a lsusb.

Ve verzi 12.04.2 nefungují funkční klávesy (FN) podsvícení. Nicméně již ve verzi 13.04 jsou i tyto klávesy funkční. U stávající verze je možno nastavit jas přes nastavení systému, jas a zamykání, kde můžete tuto hodnotu měnit grafickým posuvníkem. Chcete-li ovšem používat FN klávesy, tak je nutno editovat GRUB následujícím způsobem:

gksudo gedit /etc/default/grub

Řádek, který obsahuje:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

změníte na:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi="

Update GRUBu:

sudo update-grub

Restart a FN klávesy podsvícení fungují 🙂

Všechny ostatní FN klávesy jsou plně funkční a není nutný uživatelský zásah.

Jistě budete chtít zprovoznit i přídavnou grafickou kartu NVIDIA GT635M, po instalaci vše, ač bez problémů, funguje pouze přes grafickou kartu Intel HD 4000.

Jak tedy na to? Bude stačit nainstalovat Bumblebee:

sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable -y
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates -y
sudo apt-get update
sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r) -y
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia -y
sudo apt-get install -f -y

Následný restart a vše již pracuje, otestovat můžete přes terminál:

Intel:

glxspheres

Nvidia:

optirun glxspheres

Zkušenější uživatel si jistě povšimne, že chcete-li například spouštět hry pod grafickou kartou NVIDIA, je nutné přidat parametr optirun. Toto samozřejmě můžete i automatizovat přes program Hlavní nabídka/Alacarte ve vlastnostech dané hry.

Nutno zmínit i samotný design obou notebooků. Ač je uváděno, že jsou oba stroje hnědé, tak pod zářivkovým osvětlením mají tendence chytat barvu prostředí 🙂

Personál firmy Asus.as byl velice ochotný a pro naše testování rozpečetil zcela nový přístroj. S klidným svědomím vám nákup zmiňovaných modelů můžeme zcela jistě doporučit a věříme, že budete spokojeni. Zmiňovaná firma nyní lobuje za rozšíření nabídky i na řadu ultrabooků, proto zcela jistě neváhejte – uvidí-li zájem, tak naše snažení nebude marné a nabídka se bude i nadále rozšiřovat.

Při nákupu těchto modelů je doprava v rámci České republiky zdarma!

Již nyní se můžete těšit na další pokračování, testování bude probíhat nadále a sortiment počítačů bez OS, nebo s předinstalovaným Ubuntu, se bude rozšiřovat. Samozřejmě víme, že si daný notebook můžete objednat u jakékoliv jiné firmy, ale vzhledem k vstřícnosti Asus.as budeme rádi, když si ho objednáte přímo zde, pomůže nám to v dalším vyjednávání a spolupráci s touto firmou. Děkujeme.

Aktualizováno

Sdružení Ubuntu pro Českou republiku ve spolupráci s firmou Asus.as si pro vás připravilo dárek v podobě luxusní brašny ASUS STREAMLINE MESSENGER brašna na notebooky 16″ v hodnotě bez mála 700,- Kč pro námi otestované modely ASUS K55VJ-SX071D a ASUS K55VJ-SX069D.

Jediné, co pro to musíte udělat, je napsat do poznámky při koupi notebooku na stránkách Asus.as „Brašna Ubuntu“ viz obrázek. 😉

Doufáme, že vám tento dárek udělá radost.

Za tým Sdružení Ubuntu pro Českou republiku děkujeme firmě i ochotným zaměstnancům Asus.as

http://blog.ubuntu.cz/clanek/prvni-krucky-k-notebookum-s-predinstalovanym-ubuntu

Ubuntu na Asusus