Windows: Spouštění aplikace s administrátorskými právy uživatelem bez práv administrátora

Obsah:

Možná budete muset často spouštět aplikaci, která vyžaduje oprávnění správce, která vždy spouští výzvu UAC (User Account Control). Nechcete pokaždé klepnout na Ano nebo zadat heslo správce a nechcete také deaktivovat UAC, protože chrání váš počítač. To je obzvláště nepříjemné, když používáte aktualizace aplikací, nástroje příkazového řádku nebo spouštěče her pro online hry, jako je Fortnite nebo League of Legends. Spouštěče her aktualizují hru, kterou hrajete, na nejnovější verzi a často spouští výzvu UAC. Zde je návod, jak zabránit tomu, aby UAC požádal o svolení pro konkrétní aplikace a hry, aniž by deaktivoval UAC:

 

 

Krok 1. Spusťte Plánovač úloh

Přihlaste se s uživatelem, který má oprávnění správce. Potom spusťte Plánovač úloh . Pokud nevíte, jak jsme vydali samostatnou příručku k tomuto tématu: 9 způsobů, jak spustit Plánovač úloh ve Windows (všechny verze).

 

Pokud se vám nelíbí čtení jiného průvodce, je rychlou metodou vyhledat „plánovač úloh“ ve Windows a kliknout nebo klepnout na příslušný výsledek hledání.

Krok 2. Vytvořte naplánovanou úlohu pro aplikaci, hru nebo soubor, který chcete spustit bez výzev UAC

V okně Plánovač úloh klikněte nebo klikněte na „Vytvořit úlohu“ ve sloupci Akce vpravo. Zobrazí se okno Vytvořit úlohu , ve kterém můžete pro počítač se systémem Windows vytvořit pokročilé úkoly.

 

 

Na kartě Obecné v okně Vytvořit úlohu zadejte do pole Název název úlohy. Ať je to něco krátkého a snadno zapamatovatelného. Název úkolu potřebujete později, takže si jej zapište, pokud máte tendenci rychle zapomenout. Poté zkontrolujte, zda je zaškrtnuto políčko „ Spustit s nejvyššími oprávněními“ , aby byla úloha spuštěna s oprávněními správce. Poté pomocí rozevíracího seznamu „Konfigurovat pro“ vyberte verzi systému Windows, kterou používáte. V našem případě je to Windows 10.

 

 

V okně Vytvořit úlohu přejděte na kartu Akce . Tam, klepnutím nebo klepnutím na tlačítko Nový , nastavíte akci, kterou bude úloha provádět. Zobrazí se okno Nová akce .

 

 

Klepněte nebo klepněte na Procházet a vyberte cestu k souboru, který má úloha spustit. Může to být spustitelný soubor aplikace nebo hry, který chcete spustit bez výzev UAC. V našem příkladu jsme vybrali EpicGamesLauncher.exe použitý ve hře Fortnite . Po výběru souboru stiskněte Otevřít .

 

 

Vrátíte se do okna Nová akce . Zde vidíte cestu k souboru, který jste právě vybrali. Stiskněte OK .

 

Pokud plánujete úkol na notebooku, tabletu nebo jiném zařízení s baterií, přejděte na kartu Podmínky v okně Vytvořit úlohu . Zde vyhledejte část Napájení a zrušte zaškrtnutí políčka „ Spusťte úlohu pouze v případě, že je počítač napájen ze sítě. “ Tím je zajištěno, že úloha bude spuštěna po celou dobu, bez ohledu na to, zda notebook nebo tablet používá baterii nebo ji je připojen k napájecí zástrčce.

 

V okně Vytvořit úlohu přejděte na kartu Nastavení . Zde se ujistěte, že je zaškrtnuta možnost „Povolit spuštění úlohy na vyžádání“ . Tím je zajištěno, že když poklepete na zástupce, který vytvoříte v dalším kroku, bude úloha spuštěna. Pokud je již úloha spuštěna, vyberte v dolní části možnost „ Nezačínat novou instanci“ . Klepněte nebo klepněte na OK.

Úloha je vytvořena s názvem a nastavením, které jste zadali.

Krok 3. Otestujte, zda úloha funguje dobře

V Plánovači úloh poklepejte (nebo poklepejte) na knihovnu Plánovač úloh ve sloupci vlevo. Uprostřed okna aplikace uvidíte všechny existující úkoly. Najděte vytvořenou položku a klikněte nebo klikněte na její název. Poté na panelu Akce vpravo klikněte nebo klepněte na Spustit .

Úkol by měl spustit a spustit vybraný soubor, s oprávněními správce a bez výzvy UAC. Pokud tak neučiníte, měli byste začít znovu a věnovat pozornost všem našim pokynům, aby vám nic neuniklo.

Krok 4. Vytvořte zástupce naplánované úlohy

Dalším krokem je použití Průvodce vytvořením zástupce k vytvoření zástupce právě vytvořené úlohy. V této příručce podrobně vysvětlíme, jak vytvořit zástupce: Jak vytvořit zástupce pro aplikace, soubory, složky a webové stránky v systému Windows. Když vytvoříte zástupce, do pole „Zadejte umístění položky“ zadejte: schtasks.exe / run / tn „Název úlohy“ . Název úlohy musí být skutečným názvem úlohy. V našem případě jsme zadali: schtasks.exe / run / tn „Fortnite“ . Poté stiskněte Další.

Zadejte název zástupce a stiskněte Dokončit .

Zástupce je vytvořen, ale má ošklivou ikonu. Můžete jej změnit na cokoli podle pokynů v této příručce: Jak změnit ikonu libovolné zástupce ve Windows.

Když dvakrát kliknete nebo klepnete na zástupce, spustí vybraný soubor s oprávněními správce, aniž by se spustila výzva UAC. Užívat si!

Zdroj:https://cs.computersm.com/use-windows-task-scheduler-run-apps-without-uac-prompts

========

 

Přidání programu do supstit po startu:

Stiskněte kombinaci kláves [Windows]+[R]. Do okna »Otevřít« napište »shell:startup« a potvrďte klávesou [Enter].

Jak přidat program do složky Po spuštění ve Windows 10

V Průzkumníku souborů se otevře složka Po spuštění aktuálně přihlášeného uživatele. Do této složky přetáhněte zástupce programů, které chcete spouštět automaticky po startu systému.

 

TIP: Jak zdarma a jednoduše zrychlit Windows 

 

Složka je umístěna v »C:\Users\<název účtu>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup«.

Jak přidat program do složky Po spuštění ve Windows 10

Složka Po spuštění pro všechny uživatele počítače se nachází v »C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\StartUp«. Do této složky se dostanete pomocí příkazu »shell:common startup«.

Jak přidat program do složky Po spuštění ve Windows 10

V Průzkumníku souborů je nutné zaškrtnout volbu »Skryté položky« na kartě »Zobrazení«.

Jak přidat program do složky Po spuštění ve Windows 10

Pokud potřebujete naopak nějakému programu zakázat aby se spouštěl automaticky při startu systému, můžete tak učinit ve Správci úloh na kartě Po spuštění. Správce úloh otevřete pomocí [Ctrl]+[Shift]+[Esc] nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na hlavní panel.

Jak přidat program do složky Po spuštění ve Windows 10

Zdroj:https://wintip.cz/488-jak-pridat-program-do-slozky-po-spusteni-ve-windows-10

Windows: Spouštění aplikace s administrátorskými právy uživatelem bez práv administrátora