Alternativy k Adobe Creative Suite pro Linux

adobe.png

Adobe Creative Suite je velký balík programů, který je určen pro prohlížení a tvorbu PDF souborů, úpravu fotek, tvorbu bitmapové a vektorové grafiky, vytváření animací, webdesign a v neposlední řadě pro editaci a publikování videa, tedy prakticky vše, co si může kreativní člověk přát. Stojí ale mnoho peněz a navíc funguje jen na Windows. Čím tedy tento balík zastoupit?


 

Mnozí z vás si jistě říkají, že nic víc než Adobe Creative Suite k práci nepotřebují, proč by tedy měli používat něco jiného? Slyšeli jste už o ceně? Ta se totiž může vyšplhat na bezmála devadesát tisíc korun, a to už je dobrý důvod, proč uvažovat o změně, nehledě na to, že tyto programy nemají linuxovou verzi. Aby toho nebylo málo, jste samozřejmě všelijak limitováni licencí a o svobodě tak opravdu nemůže být ani řeč. My si v tomto článku ke všem těmto programům najdeme alternativu, která je zdarma, open source a půjde bez problémů spustit na linuxových strojích.

Adobe Acrobat Reader: Evince

Když jde o prohlížení PDF souborů, máme zde perfektní alternativu jménem Evince. Je to rychlý, nenáročný a jednoduchý prohlížeč PDF dokumentů. Jeho hlavní funkcí je zobrazování PDF souborů, načtení onoho souboru je ovšem velmi rychlé. Nepodporuje ovšem pouze PDF soubory, ale bez potíží zobrazí i soubory typu XPS, dvi, tiff a další. Výhodou jsou náhledy stránek a rychlé vyhledávání požadovaného výrazu v textu.

Evince je plnohodnotnou náhradou za Adobe Acrobat Reader Evince je plnohodnotnou náhradou za Adobe Acrobat Reader

Adobe Acrobat: Libovolný program v Linuxu

Program Adobe Acrobat bez přívlastku Reader slouží k vytváření PDF souborů. Za zmínku stojí fakt, že v Linuxu je prakticky standardní funkcí tisknout do PDF. Nepotřebujete tak žádný speciální program. Mnoho aplikací také disponuje přímým exportem do formátu PDF, zmíníme například kancelářský balík LibreOffice/OpenOffice.org nebo vektorový editor Inkscape.

Tisk do PDF souboru je samozřejmostí, Adobe Acrobat tedy v Linuxu vůbec nepotřebujete Tisk do PDF souboru je samozřejmostí, Adobe Acrobat tedy v Linuxu vůbec nepotřebujete

Adobe Photoshop: Pinta

Adobe Photoshop je aplikace, která mnohým uživatelům Linuxu velmi schází a je možná právě důvodem používání dualbootu s Microsoft Windows, my jim pomůžeme se této závislosti zbavit. Jako jeho náhradu jsme zvolili editor jménem Pinta – nenabízí sice tolik možností jako GIMP (ještě se k němu dostaneme), my jsme jej ovšem zvolili právě kvůli grafickému rozhraní, které je Photoshopu velmi blízké. Tento program samozřejmě podporuje vrstvy, perfektně se v něm kreslí a výhodou je neomezené použití „o krok zpět“. Pokud se vám program nebude líbit, nezbývá než doporučit známý GIMP, který má sice velmi specifické grafické rozhraní, zato nabízí mnoho funkcí navíc.

Pinta má podobné rozhraní jako Adobe Photoshop, foto Rusty Haskell Pinta má podobné rozhraní jako Adobe Photoshop, foto Rusty Haskell

Adobe Dreamweaver: Kompozer

Jde-li o tvorbu webů, je tu Adobe Dreamweaver, my jej nahradíme open-source programem Kompozer. Je vhodný především pro ty, kteří jazyk HTML moc neumí, ale chtějí mít profesionálně vypadající web. Program nabízí prakticky vše, co budete potřebovat, například editační mód WYSIWYG (editujete vzhled a obsah stránky přímo, nikoli zdrojový kód), podporuje HTML a CSS, umí se připojit k FTP a mnoho dalšího. To vše v pěkném grafickém kabátku. Jeho grafické prostředí je koncipováno tak, aby bylo použití programu co nejjednodušší.

Kompozer slouží ke stejnému účelu jako Adobe Dreamweaver Kompozer slouží ke stejnému účelu jako Adobe Dreamweaver

Adobe Flash: Synfig

Jako zástupce Adobe Flash pro tvorbu Flash animací jsme zvolili perfektní nástroj Synfig. Je založen na 2D vektorové grafice. Grafické prostředí je velmi blízké prostředí GIMPu. Tvorbě Flash animací vám tedy již nic nebrání a můžete je vytvářet svobodně a zdarma. Pokud by vám výše zmíněná alternativa nevyhovovala nebo byste se chtěli o tvorbě Flashe v Linuxu dozvědět něco více, doporučujeme krátký seriál Open-source alternativy Adobe Flashe.

Synfig sice vzhledem připomíná GIMP, ale funkcionalitou nahrazuje Adobe Flash Synfig sice vzhledem připomíná GIMP, ale funkcionalitou nahrazuje Adobe Flash

Adobe Illustrator: Inkscape

Inkscape je velmi známý a užitečný program určený na tvorbu vektorové grafiky, v našem případě zastupuje Adobe Illustrator. Nechybí zde podpora mnoha formátů a veškeré kreslicí funkce. Čáry, křivky nebo kreslení od ruky samozřejmě není problém, nechybí ani různé geometrické funkce. Problémem jistě nebude ani export vaší tvorby do souborů SVG, EPS, AI, PNG, PDF nebo jiných formátů.

Inkscape je plnohodnotnou náhradou Adobe Illustratoru Inkscape je plnohodnotnou náhradou Adobe Illustratoru

Adobe InDesign: Scribus

Scribus je velmi populární open-source nástroj na sazbu, tedy program, pomocí kterého se tvoří tištěný dokument na počítači. Podporuje mnoho profesionálních funkcí jako například správu ICC profilů, CMYK a tvorbu PDF souborů. Scribus má navíc mnoho funkcí, které v běžném nástroji na sazbu nenajdete, například je zde možná tvorba vektorové grafiky nebo PDF formuláře.

Scribus je komplexní nástroj na sazbu, který hravě nahradí Adobe InDesign Scribus je komplexní nástroj na sazbu, který hravě nahradí Adobe InDesign

Adobe After Effects: Jahshaka

Jashaka přináší sílu videoeditoru a efektů v jednom open-source programu. Můžete zde upravovat videostopu, tvořit a upravovat různé efekty v reálném čase. Pokročilá správa kompozice je také velkou výhodou. Podpora HD videa je zde samozřejmostí.

Jahshaka přidá do videa efekty, stejně jako Adobe After Effects Jahshaka přidá do videa efekty, stejně jako Adobe After Effects

Adobe Premier Pro: OpenShot

OpenShot je jednoduchý a intuitivní program pro tvorbu videa. Jeho prostředí tomu hodně pomáhá, je totiž velmi moderní a pěkně strukturované. Je vhodný jak pro začátečníky, tak pro středně pokročilé uživatele. Jsou zde i jednoduché a základní efekty jako například barevnost filmu, váš film může vypadat jako kreslený a podobně, to vše velmi jednoduše. Export videa je zde velmi pokročilý, můžete použít mnoho formátů a kodeků, ale pokud toto pokročilé nastavení nepotřebujete, můžete využít kartu s jednoduchými volbami a například zvolit přímo, pro jaké zařízení video potřebujete (například pro Xbox 360).

OpenShot je velmi schopný, ale jednoduše ovládatelný střihací nástroj, který nahradí Adobe Premier Pro OpenShot je velmi schopný, ale jednoduše ovládatelný střihací nástroj, který nahradí Adobe Premier Pro

Adobe Encore DVD: DVD Styler

DVD Styler je program určený pro tvorbu vlastních DVD menu k vašim filmům. Má jednoduché a intuitivní grafické rozhraní, přidávání filmů je prováděno velmi jednoduchým systémem drag & drop (táhni a pusť). Tvorba menu probíhá tak, že prvně zvolíte pozadí a poté přidáváte tlačítka, nakonec jen tlačítkům přiřadíte funkci a popisek.

DVD Styler umožňuje tvořit vlastní filmová DVD včetně menu, podobně jako Adobe Encore DVD DVD Styler umožňuje tvořit vlastní filmová DVD včetně menu, podobně jako Adobe Encore DVD

Adobe Soundbooth: Audacity

Potřebujete-li editovat zvuk, Audacity je na to velmi vhodný nástroj. Se zvukovou stopou dokážete dělat doslova zázraky. Ořezávání zvukové stopy, jejich výšek a basů, mnoho filtrů, slučování více stop v jednu. To vše a mnohem více v tomto perfektním zvukařském nástroji.

Audacity s přehledem nahradí Adobe Soundbooth Audacity s přehledem nahradí Adobe Soundbooth

Tip: Přečtěte si také článek Darktable: Linuxová náhrada za Adobe Lightroom.

Řekněte sbohem balíku Adobe Creative Suite

Podařilo se nám nahradit všechny programy z balíku Adobe Creative Suite. Dokázali jsme je nahradit kvalitními aplikacemi, které vám práci nebo váš koníček usnadní. Jejich hlavními přednostmi je samozřejmě nativní běh v Linuxu a to, že jsou open source a zdarma. Také je jasné, že jejich hardwarová náročnost bude menší než u programů od Adobe, proto pohodlně poběží i na starších strojích.

Zdroj: Linuxexpres
http://www.linuxexpres.cz/software/alternativy-k-adobe-creative-suite-pro-linux?source=rss

Alternativy k Adobe Creative Suite pro Linux