Konzolové mp3 přehrávače

http://www.linuxjournal.com/content/rock-out-your-console-out

Přehrávání a správu hudby v textovém režimu.

Někteří z vás asi hráli zvukové soubory z terminálu s jedním-line příkazy, například hry , nebo dokonce použít příkazový řádek otevřít playlist v grafickém hudební přehrávač. Command-line integrace je jednou z mnoha výhod používání Linux software. To je úvod pro ty, kteří chtějí kompletní zážitek z poslechu, prohlížení, správu a přehrávání hudby, aniž by opustil textové konzoli.

Díky ncurses (nové Kletby) widget, knihovny, mohou vývojáři navrhovat rozhraní textových uživatelských v TUIs) spustit v libovolném emulátoru terminálu. Ncurses aplikační rozhraní je interaktivní, a v závislosti na aplikaci, může zachytit události z úhozů, stejně jako pohyby myší a kliknutí. To vypadá a funguje podobně jako grafické uživatelské rozhraní, kromě toho, že to všechno ASCII nebo možná ANSI, v závislosti na vašem terminálu. Pokud jste používali GNU Midnight Commander, Lynx nebo mutt, jste již obeznámeni s krás ncurses.

Intuitivní rozhraní, ať už textové nebo grafické, je zvláště důležité v přehrávači médií. Nikdo nechce, aby prosít přes dlouhou manuálové stránky nebo jednat Ctrl-C jen zastavit nepříjemné píseň z hraní na opakování, a většina uživatelů (jsem si jist, že některé výjimky existují mezi Linux Journal čtenářů) nechtějí psát ven posloupnost příkazů, jen aby ls písně v albu adresáři, rozhodnout, který z nich chcete slyšet a hrát , a pak hrají písničku do jiného adresáře. Pokud jste někdy hráli hudbu s plně příkazového řádku aplikace, jako je SOX, víte, co mluvím. Jistě, jeden příkaz, který hraje soubor je docela šikovný, tento článek však zaměřuje na TUI než CLI aplikace. Pro mnoho textových programů, Ncurses je okno (žádná slovní hříčka určena) k použitelnosti.

Poznámka pro vývojáře: pokud chcete psát konzolové hudební přehrávač, využít z prokletí Development Kit (CDK), který obsahuje několik hotových widgety, jako je posouvání stany a vestavěné v procházení souborů.

Nyní, s hudebními přehrávači!

Mp3blaster

Mp3blaster byla první konzole hudební přehrávač jsem kdy použil. To bylo v roce 2007, do které doby to už byl zralý a plně vybavený aplikací. Jeho historie se datuje do roku 1997, předtím, než hlavní proud skutečně přijala za svůj formát MP3, natož představa atraktivní rozhraní pro ovládání z příkazového řádku přehrávání hudby.Tehdy to bylo pokorně známé jako „Mp3player“.

Přes jméno, Mp3blaster podporuje několik formátů mimo MP3. V současné době mezi ně patří OGG, WAV a SID. Dávejte pozor na podporu FLAC v budoucnu, protože je na seznam úkolů v posledním zdrojovém balíku.

Jeden hezký rys Mp3blaster je horní panel zobrazující důležité klávesové zkratky pro playlistu řízení. Můžete procházet tohoto seznamu pomocí + a -. K dispozici je také užitečné grafu na pravé straně, která zobrazuje ASCII symboly slovy přehrávání (jako |> pro hru) nad jejich klávesových zkratek. Stisknutím tlačítka? Podrobnou nápovědu.

Si můžete přizpůsobit některé z klávesovými zkratkami v konfiguračním souboru, který je obvykle umístěn v ~ /. Mp3blasterrc. Musel jsem změnit několik z nich s cílem využít Mp3blaster v GNOME kvůli konfliktům se svými globálními horkých kláves. Mp3blaster výchozí klávesové zkratky jsou vhodnější pro použití bez X.

Obrázek 1. Seznam skladeb na Mp3blaster

Herrie

Herrie, což znamená „křik“ v holandštině, byla poprvé vydána v roce 2006. Nějak to uniklo uznání v mnoha článcích na hráče konzolových hudby, ale komunita Herrie skupinou na hudebním webu Last.fm. ukazuje opravdovou oddanost fanoušků.

Herrie je ideální pro uživatele, Last.fm., protože je to tak snadné nastavit stopy scrobbling. Většina hudebních přehrávačů v tomto článku podpory scrobbling v některých kapacit je to open-source software, po tom všem, a teoreticky, můžete napsat skript, aby se nic dělat cokoliv, ale konfigurace je mimořádně jednoduchá s Herrie. Jediné, co musíte udělat, je dát své uživatelské jméno a heslo v souboru ~ / .herrie / config / herrie.conf souboru. Všimněte si, že heslo by nemělo být ve formátu prostého textu, ale spíše byste měli zadat výstup printf% s p4ssw0rd | md5 , jak je uvedeno v konfiguračním souboru sám.

Obrázek 2. Herrie zobrazí aktuální playlist na vrcholu a prohlížeče souborů na dně.

MOC

Hudba na konzole (MOC) je dobrou volbou pro hudební knihovny, které se skládají z OGG, WAV a MP3 soubory. Je to snadné použití po vybalení z krabice, může se pochlubit dvěma paned rozhraní podobné tomu Midnight Commander, s prohlížeči souborů na levé straně a svého seznamu na pravé straně. Výchozí klávesové zkratky jsou intuitivní, většinou jednotlivé dopisy, které stojí za to, co dělají, jako je n pro „další stopu“ a R pro přepínání náhodné přehrávání, tak pro příkazový řádek nováčci se nemusí bát žádné Emacs stylu digitální akrobacii.

MOC je můj go-to Linux hudební přehrávač v těchto dnech. Je to rychlé a kluzké, a vypadá to, jak já chci teď, že jsem upravil svůj ~~~dobj / .moc / config soubor pro nastavení barvy a šířky každého okna. Další výhodou je podpora pro připojení audio jack, Kit (Jack).

Příkaz pro spuštění MOC je mocp .

Obrázek 3. Můj zakázku MOC rozvržení

Emacs + Bongo / EMMS

Pokud Emacs stylu digitální akrobacie jsou vaše modus operandi, podívejte se na Bongo a Emacs Multi-Media System odst. EMMS). Oba přehrávače médií spustit v Emacs a poskytovat podobnou funkčnost. Hlavním rozdílem je, že EMMS je určen pro práci nenápadně na pozadí, zatímco Bongo zdůrazňuje uživatelské rozhraní.

Bongo a EMMS jsou psány v Emacs Lisp. Můžete instalovat stejným způsobem byste instalovat žádné další Emacs balíček, což se může lišit od distra na distro, ale bez ohledu na to, jaký operační systém používáte, budete pravděpodobně skončí úpravy některých Lisp konfigurační soubory. Jednou z prvních věcí, o konfiguraci je váš seznam zadních konců. Tyto programy nejsou ve skutečnosti dělat špinavou práci přehrávání hudebních souborů, ale spíše, že jsou přední koncovky pro jiné programy.

Můžete propojit libovolný zadní část Vašeho výběru typu souboru, stejně jako předat nějaké parametry z příkazového řádku. Například jeden ze zadní končí Bongo rozpozná ve výchozím nastavení je mpg123. Pokud budete chtít použít, řekněme, mpg321 místo, je to jen otázka úpravy tento řádek v konfiguračním souboru nebo pomocí Emacs pro přístup k Bongo je vestavěný úpravy na dialog s Mx Vlastní skupina RET bongo RET . Můžete přidat vlastní zadní část s několika řádky, jako jsou tyto:

 (Define-bongo-backend mpg321   : Pěkně-name "MPG-Thr33-Tw0-0ne"   : Mimo programové-argumenty "(" - smyčka 0 ")   : Matcher "(místní soubor" mp3 "" wav ")) 

I když jsem používat Emacs čas od času, nejsem žádný guru, přiznám se, že času jsem strávil s Bongo byl flustering. Například jsem stiskl Návrat začít hrát track-to dost snadné, ale pak si uvědomil, nevěděl jsem, jak to vypnout. Vstoupil jsem do Mx apropos RETURN bongo a číst v seznamu Bongo příkazů, až jsem našel ten, co jsem potřeboval: Mx Bongo-stop . Domácí GitHub stránka ukazuje, že si také můžete zastavit přehrávání okamžitě Cc Cs , a tam jsou jiné kombinace kláves pro milovník triky, jako například 3 Cc Cs pro zastavení přehrávání po další tři skladby dohrát.

Tento příklad je spravedlivé zastoupení celé mé zkušenosti s Bongo tak daleko. To může být děsivé, pokud neznáte cestu kolem Emacs velmi dobře, ale je to nesmírně silný a plný možností, které byste asi nikdy nenapadlo dřív.

Pokud jste Vi / Vim fanatik, zvažte Vimmpc a Vimp3.

Obrázek 4. Zasedání Emacs s Bongo hráče v dolním okně, Bongo je README v horním okně a Emacs Code Browser (ECB) na levé straně.

 

MPD + Ncmpcpp

V drtivé vesmíru Linux audio, hráč Daemon (MPD) Hudba může být považována červeným obrem. Šance, že jste alespoň slyšeli o tom, jestli jste udělal jakýkoliv výzkum v oblasti přehrávání hudby v Linuxu. Je dodáván předinstalovaný v mnoha distribucích, a ještě jsem se najít hlavní repozitář, který neobsahuje to.

MPD je technicky server-side aplikace, je to skvělé pro nastavení síťové zvuk v centrum domácí média. Můžete také použít pouze pro místní přehrávání. Výhodou je, že můžete použít jakýkoliv klient, který chcete ovládat MPD, a existuje mnoho ze kterého si vybrat. Jsem snadno mohl věnovat stran k diskusi o MPD, ale to je nad rámec tohoto článku. Dokumentace je snadné najít on-line.

Nyní přejdeme k Ncmpcpp. Toto je klient MPD Ncurses, založený na Ncmpc ale více pokročilé. Obsahuje podporu pro scrobbling Last.fm. a vizualizace hudby prostřednictvím externích knihoven. Texty okouzlující a displej jsou postaveny v a může být aktivován pro vybrané skladbu litrů. Texty funkce je ve skutečnosti, co mě přitahuje na Ncmpcpp na prvním místě. Já bych se snažil různé skripty, aby přinesla texty v jiných konzolových hráčů hudba, zvláště MOC, ale nic pracoval pro mě, dokud Ncmpcpp. Ncmpcpp může vynést informace o interpretovi stejně.

Přestože Ncmpcpp je skvělé, jakmile si to nastavit, pomocí MPD klient pro poslech hudby není vždy pragmatický volbou. Budete s největší pravděpodobností v provozu mnohem rychleji s hráčem, jako je Mp3blaster a MOC nebo Herrie.

Jsem člověk, který rád experimentuje s různými distribucemi Linuxu instalací je na starých počítačů a virtuálních strojů, a často jsem vyzkoušet software v těchto prostředích. Pravda o MPD je, že mnoho se může pokazit. Nechal jsem ven (tichý) mysli pokaždé, když se mi podaří nainstalovat a používat to úspěšně. Potýkají se závislostí, je napůl vyhráno a nastavení systému, a to zejména soubor ~ /. Mpdconf soubor, je druhá polovina. Já jsem dostal to, aby na některých počítačích bez problémů, ale více často než ne, jsem se setkal s problémy a řešit je prostřednictvím pokusů a omylů.

Nenech se tím odradit, MPD a jeho široký výběr klientů stojí snaha vytvořit pokud využijete jejich vlastnosti, a existuje spousta míst, kde získat pomoc, pokud ji budete potřebovat. MPD Man stránka je důležité čtení, za to, že si přes oficiální wiki a fóra. Vaše distribuce může poskytnout dokumentaci také. Gentoo wiki on-line, například, má dlouhé sekci na MPD.

Obrázek 5. Ncmpcpp Zobrazuji Lyrics

Obrázek 6. Procházení soubory v Ncmpcpp

XMMS2 + Kuechenstation/CCX2

Stejně jako MPD, XMMS2 je démon, můžete ovládat přes síť, a tam jsou různé klienty pro něj. Wiki XMMS2 uznává, že vývojáři z těchto dvou aplikací, mají podobné cíle a že spolupráce by mohla nakonec být možné. Nyní však jsou samostatné balíčky s oddělenými klientů. Dva textové XMMS2 klienty, upoutala mou pozornost byly Kuechenstation a CCX2.

Kuechenstation je 1337 hudební přehrávač. Dobře, jsem byl většinou nejapný tam, ale vezměte jeden pohled na to, a budete si myslet, „osmdesátých let Demoscéna“.(Kuechenstation vlastně byl asi až od roku 2008.) Používá FIGlet knihovnu zobrazí aktuální název skladby v rolovacím stanu nadměrných dopisů vyrobených z ASCII znaků.

Celá rozhraní je atraktivní a přátelský. Můžete procházet několika full-screen režimu pomocí klávesových zkratek, které jsou účelně uvedeny v dolní části obrazovky. Tyto režimy zahrnují režim seznamu skladeb, interpreta informační režim a režim podcast, abychom jmenovali alespoň některé. Funkce Podcast je obzvláště pozoruhodné, jsem neviděl podcast podporu v některém z dalších hudebních přehrávačů diskutované v tomto článku. Kuechenstation vám pomůže začít s několika předem odebírané informační kanály, které jsou všechny v němčině.

Kuechenstation Konfigurační soubor se nachází v souboru ~ / .config/xmms2/clients/kuechenstation.conf. Tam si můžete vybrat své podcast předplatného, ​​rozhraní barvy a dokonce posouvání FIGlet fonty.

Obrázek 7. Kuechenstation s mým Customized Color téma

CCX2, napsaný v Pythonu, je další pevný XMMS2 klient. Jeho příkaz režim se přirozeně Vi / Vim uživatelů. Všechny standardní přehrávání a funkce pro správu seznamů skladeb jsou zde: vyhledávání, přejmenování, prohlížení metadat displej a tak dále.

Tak proč jsem se rozhodl napsat o dva klienty TUI XMMS2 místo toho jen vybrat ten, s více funkcemi? Moje úvaha je především to, že rozhraní Kuechenstation a CCX2 jsou zcela odlišné a každý bude apelovat na různých uživatelů pouze na základě osobního vkusu. Za druhé, každý má hlavní funkci, která postrádá další.CCX2 nepřichází s podporou podcast jako Kuechenstation dělá, ale to podpůrné texty načítání po vybalení z krabice, která Kuechenstation není.

Obrázek 8. Jeden z Lyrics CCX2 v zobrazení rozvržení

Navrhuji se snaží oba. Jsou mladí a aktivní vývoj, takže je tu šance, že rozumná funkce přicházíte mohly být přidány v budoucnu. A samozřejmě, pokud jste vývojář, můžete zkusit přidat sami.

nvlc

Slavný VLC media player, známý pro svou schopnost hrát téměř každý mediální soubor, hodit na něj, přichází s méně známým ncurses rozhraní řízení. Chcete-li ji, zadejte nvlc . Interaktivní funkce jsou výrazně omezeny ve srovnání s širokou škálou možností, které mohou být použity k vidění ve verzi uživatelského rozhraní.Stiskem B procházet soubory a návrat přidat soubor do seznamu skladeb. Přepnout zobrazení pomůže s h pro kompletní seznam horkých kláves.

Na první pohled se nezdá nvlc všechno zvláštní. To nemusí být pro vás, pokud chcete, aby hráč, který je ve výchozím stavu obsahuje statný arzenálu horkých kláves, ale můžete udělat hodně s ním, včetně přidání vlastních horkých kláves, pokud jste ochotni experimentovat.

Cesta k moci je nvlc je přes argumenty příkazového řádku. Můžete předat argumenty v rozmezí od adresář nebo playlist (la, nvlc / cesta / k / moje / hudba ) až po složité řetězce filtrů. Vše, co můžete dělat v GUI verzi VLC je možné nvlc pokud víte, jaké argumenty projít.

Tip: zadejte nvlc-h pro základní pomoc, což je vlastně docela zdlouhavé, nebo nvlc-H pro ještě zdlouhavější pomoc. Zadejte nvlc - seznam vidět, které moduly jsou k dispozici ve vašem zařízení nebo nvlc - list-verbose více-detailní výstup.

Pro začátek zkuste:

 nvlc - audio filtr chorus_flanger - dobu pro 150   ↪ - suché směsi 0,8 - mokrá směs 0,6 - zpětná vazba-zisk -0,3   ↪ / cesta / k / muj / music.fileextension 

Obrázek 9. Seznam skladeb na nvlc

Mikmod

Pro starobní schoolers mezi vámi, kteří sbírají moduly a snad vysmívají, když uslyšíte fráze „MP3 přehrávače“ a „hudební přehrávač“ zaměňovány, tam je mikmod týden Mikmod je stará pohotovostním režimu z pre-Windows Microsoft DOS.Můžete ji použít jako back end pro jiné aplikace, například Bongo nebo EMMS v Emacsu, nebo jako samostatný modul hráče.

Mikmod bude hrát mnoho modulů formátů. Pokud vaše přípony souborů patří MOD, XM, IT nebo S3M, máte štěstí. Omlouváme se, MP3-ne mikmod pro vás, nebo pro vás všechny WAVy a OGGs a AIFFs. Svým způsobem je to trochu smutné, protože jsem si rády hrají své standardní hudební soubory v přehrávači jako úžasné, jak mikmod. Musím mít na paměti, že mnoho funkcí mikmod je, jako na-the-fly tempo změn a nástroje specifické objemu bary, jsou vyrobeny speciálně pro formáty souborů modulů. Možná to bude pobídkou pro mě, aby se některé zvuky v MilkyTracker.

Obrázek 10. Nástroj Úrovně mikmod

Obrázek 11. Některé možnosti mikmod je

Závěr

Mnoho hráčů konzole hudby jsou k dispozici pro Linux. Vybral jsem si pár jsem zahrnuty v tomto článku založen na mé úrovni zkušeností s nimi, a na to, co jsem považoval za jedinečné a pozoruhodné vlastnosti. Je-li téma fascinuje vás, jděte ven (nebo Google) a prozkoumat.

Zdroje

Ncurses slovy: http://www.gnu.org/software/ncurses

Mp3blaster: http://mp3blaster.sourceforge.net

Herrie: http://herrie.info

MOC: http://moc.daper.net

Bongo: https://github.com/dbrock/bongo

EMMS slovy: http://www.gnu.org/software/emms

MPD: http://www.musicpd.org

Ncmpcpp: http://unkart.ovh.org/ncmpcpp

Kuechenstation: http://kuechenstation.sourceforge.net

CCX2: http://palbo.github.com/ccx2

VLC: http://www.videolan.org/vlc

Mikmod: http://mikmod.raphnet.net

Konzolové mp3 přehrávače