Počítání znaků a stran v OpenOffice (LibreOffice..)

doplnek.pngPokud prcujete s oficiálními dokumenty, možná vám přijde vhod rozšíření pro OpenOffice (Libre Office, GoOffice a ostatní), které přidává přehledné zobrazení počtu znaků Vašeho dokumentu.

OpenOffice.org poskytuje v textovém dokumentu základní údaje o jeho velikosti a zde najdeme také počet slov a znaků a to pro celý dokument nebo jen pro označeýný text. Tato možnost je přístupná pomocí menu  Nástroje -> Počet slov.

1383

Standardní počítadlo znaků v OpenOffice.org

Kromě toho je možné zjistit i počet řádků a další údaje. Ty jsou však skryté ve vlastnostech souboru – Menu Soubor -> Vlastnosti na záložce Statistika. Pro aktuální zjištění počtu řádků je třeba stisknout tlačítko Aktualizovat.

1384
Statistika souboru a počet řádků před aktualizací.

1385
.. a po aktualizaci

Mnozí uživatelé však potřebují podrobnější statistiku. Například také počet normostran, počet mezer v celém dokumentu nebo ve vybraném textu.

K tomuto účelu je zde rozšíření JP počítaní znakoů. Po jeho instalaci se do prostředí OpenOffice.org Writer přidá panel nástrojů, který obsahuje dvě tlačítka:

1386

Pomocí tlačítka Počítání znaků vyvoláte funkci, která spočítá všechny znaky (s mezerami i bez mezer) slova, normostrany v celém označeném textu.Kromě toho vypíše i počet řádků celého dokumentu. Výstup je uspořádaný do přehledné tabulky.Dialog se uzavře po stisknutí tlačítka OK.

1387

Zobrazené údaje v německé lokalizaci

Tlačítko On-line počátání znaků je určené na zapínání a vypínání průběžného zobrazování počtu znaků a slov v textových dokumentech. Aby toto zobrazování nerušilo práci je vložené do menu OpenOffice Writer – vpravo od poslední položky se vypisuje počet znaků / počet slov s tím, že slova znak a slovo jsou skloňované podle počtu..

1388

Zobrazené údaje o počtu znakoů a slov v menu

Po jeho spuštění se příslušné údaje boudou zobrazovat ve všech textových dokumentech a proto není potřeba funkci zapínat znovu. Opětovný stisk tlačítka vede k vypnutí zobrazení. Toto se vypne i v případě, že nemáte otevřený žádný textový dokument. V takovém případě je třeba tuto funkci spustit znovu.

Rozšírení je v současnosti lokalizované do čtyřech jazyků: slovenštiny, češtiny, angličtiny a němčiny. Jazyk rozšíření se nastavuje automaticky podle jazyka pracovního prostředí. V rozšíření je zabudovaný nástroj pro automatické aktualizace, takže další nové verze lze nainstalovat přímo v prostředí OpenOffice.org.

Odkaz na stažení JP počítání znaků.

Zdroj: http://www.openoffice.cz/doplnky/stiahnite-si-doplnok-pre-rozsirene-moznosti-pocitania-znakov

Počítání znaků a stran v OpenOffice (LibreOffice..)