Ubuntu – problem s prehravanim flashe

 • flashplugin0.png

Společnost Adobe dlouho poskytovala Flash pouze pro 32bit systémy (architektura x86), od verze 11 je k dispozici i nativní verze pro 64bit systémy.

 

Instalace

IconsPage/apt.png Nainstalujte balík flashplugin-nonfree.

 

Ruční instalace

Ze stránek Adobe si stáhněte plugin (verze tar.gz for Linux) a rozbalte ho. Z rozbaleného archivu získáte soubor libflashplugin.so, který nakopírujte do adresáře

 • pro Mozillu Firefox: ~/.mozilla/plugins (pokud adresář plugins neexistuje, vytvořte ho) nebo lépe do/usr/share/firefox/plugins, kde bude přístupný i dalším uživatelům.

 • pro Operu: ~/.opera/plugins nebo lépe do /usr/lib/opera/plugins.

 

Svobodné alternativy

Flash vyvíjený společností Adobe bohužel není k dispozici pod svobodnou licencí, a proto vývojáři již delší dobu pracují na svobodné implementaci. Bohužel ani jeden z projektů ještě nedospěl do takové fáze, aby mohl Flash zcela nahradit. Ještě donedávna byla jejich největší výhodou bezproblémová funkčnost na všech architekturách.

 

Gnash

Asi nejpokročilejší svobodná implementace technologie Flash, dosahuje plné kompatibility až do verze 7.

IconsPage/apt.png Nainstalujte balíky gnash a mozilla-plugin-gnash.

 

Swfdec

Druhou svobodnou alternativu představuje přehrávač Swfdec.

IconsPage/apt.png Nainstalujte balík mozilla-swfdec.

 

64bit

Od 11. verze Flash Playeru je již plná nativní podpora x86-64 platformy. Instalační soubory lze stáhnout normálně z repozitářů. (Odzkoušeno na Ubuntu 11.04.)

 

Adobe Flash 10

Ze stránek Adobe si stáhněte plugin a rozbalte ho. Z rozbaleného archivu získáte soubor libflashplugin.so, který nakopírujte do adresáře

 • pro Mozillu Firefox: ~/.mozilla/plugins (nebo lépe do /usr/lib/mozilla/plugins, kde bude přístupný i pro další uživatele).

 • pro Operu: ~/.opera/plugins (nebo lépe do /usr/lib/opera/plugins).

Nebo pomocí Synapticu nainstalujte adobe-flashplugin.

 

Nspluginwrapper

IconsPage/apt.png Nainstalujte balík flashplugin-nonfree a systém se sám postará o veškeré nastavování „v pozadí“.

 

Řešení problémů

 

Flash mi nefunguje

Většinou jde o konflikt nainstalovaných balíků poskytujících flash. Řešením je všechny odinstalovat a nahradit je jediným.

Zavřete prohlížeč. Otevřete Synaptic, najděte následující balíky, a označte je jako Odstranit (třeba přes Balík → Odstranit). Poté klikněte na Použít.

 • adobe-flashplugin

 • flashplugin-nonfree

 • swfdec-mozilla

 • mozilla-plugin-gnash

 • gnash

Pokud daný balík nenajdete, nebo není nainstalovaný, ignorujte ho. Nakonec najděte balík flashplugin-installer a nainstalujte ho.

Postup přes Terminál

Otevřete Terminál a zadejte tyto dva příkazy

sudo apt-get purge gnash flashplugin-installer browser-plugin-gnash swfdec-mozilla mozilla-plugin-gnash flashplugin-nonfree adobe-flashplugin sudo apt-get install flashplugin-installer

 

Flash stále nefunguje

 • Vyzkoušejte flash na zkušebních stránkách Adobe. Pokud vidíte animaci, je problém někde jinde než v nainstalovaném flashi.

 • Vyzkoušejte flash v jiném prohlížeči nebo v novém účtu. Pokud funguje, tak to znamená, že je problém v nastavení prohlížeče nebo v doplňcích („add-ons“). Vypněte všechny doplňky a zkontrolujte v nastavení, že máte povolen flash a javascript.

 • Zeptejte se na fóru. Uveďte vám všechny známé informace k problému.

 

Odkazy

Ubuntu – problem s prehravanim flashe