Ubuntu Tweak

http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/pracovn%C3%AD_prost%C5%99ed%C3%AD/ubuntu_tweak

 

Ubuntu Tweak je zajímavý nástroj, kterým lehce nastavíte i jinak velmi těžko přístupné předvolby systému a je maximálně vhodný pro různá po-instalační nastavení. Mezi nejzajímavější funkce tohoto nástroje patří:

  • Opravdu snadné přidání dalších neoficiálních zdrojů softwaru!!
  • Možnost nastavení zobrazení ikon jako Počítač, Koš, … na ploše!!
  • Jednoduchá správa efektů 3D pracovního prostředí.
  • Jednoduché přidání šablon, skriptů a pluginů do Nautilu.
  • Přehledné nastavení asociace souborů a aplikací.
  • Rozšířená nastavení pro Nautilus (správce souborů), správu napájení a pracovní prostředí GNOME.

Instalace

Ubuntu Tweak není ve zdrojích Ubuntu, proto si přidejte zdroj:

Přidejte si podle návodu zdroj:

ppa:tualatrix/ppa

Nyní nainstalujte balík ubuntu-tweak

Použití

Program po instalaci naleznete v Aplikace → Systémové nástroje → Ubuntu Tweak, případně jej spustíte příkazem ubuntu-tweak ve spouštěči aplikací (Alt + F2).

Ubuntu Tweak poskytuje mnoho užitečných systémových nastavení i nastavení plochy, níže se nebudeme zabývat všemi volbami tohoto programu, ale jen těmi nejzajímavějšími. Nastavení jsou rozdělena do pěti částí a to: Aplikace, Spuštění, Plocha, Osobní, Systém.

Aplikace

V části Aplikace naleznete jednu z nejzajímavějších funkcí tohoto programu, tím je přidávání neoficiálních zdrojů. V záložce Centrum zdrojů si můžete pouhým zatrhnutím dané aplikace přidat další zdroje pro váš správce programů, to se často hodí i v případech, kdy je daný program už v těch oficiálních, neboť zde vždy nejsou jeho nejaktuálnější verze. Pro možnost výběru aplikací se napřed musíte přihlásit jako administrátor, což provedete kliknutím na tlačítko Odemknout vpravo dole a zadáním administrátorského hesla. Pro uplatnění změn klikněte na tlačítko Obnovit a poté už můžete aplikace instalovat buď přes Centrum softwaru pro Ubuntu, nebo rovnou přes Ubuntu Tweak záložce Centrum aplikací.

Další zajímavou volbou v této části je Čistič balíků ten, na rozdíl od ComputerJanitoru, je schopen rozeznat balíky/programy instalované ručně a ponechá je v systému, přidává také některé další možnosti, jako vyčištění vyrovnávací paměti, nebo vyčištění PPA, tj. vrácení softwaru do stavu před přidáním neoficiálního zdroje.

Spuštění

Zde je kromě možnosti nastavení vlastností sezení, jako je výběr správce souborů a správce oken, i možnost částečně upravit vlastnosti přihlašovací obrazovky, především změnit použité pozadí.

Plocha

V záložce Nastavení compiz lze zpřístupnit několik základních efektů 3D Desktopu Compiz Fusion. . Můžete zde například nastavit tzv. „horké rohy“ obrazovky, zapnout oblíbená vlnící se okna, nebo přidat mini-aplikace na plochu v podobě Screenlets, či doinstalovat správce efektů compiz, který obsahuje ještě více možností.

Dále je zde, v záložce Nastavení GNOME zajímavá volba na uzamčení panelů Gnome Kompletně uzamknout všechny panely a volba Povolit seznam Nedávné dokumenty. V záložce Nastavení správce oken lze např. jednoduše měnit rozložení tlačítek v záhlaví okna. A v této části se nastavuje i viditelnost ikon na pracovní ploše.

Osobní

V záložce Šablony můžete přidat typy souborů, které si budete přát zobrazovat při kliknutí pravým tlačítkem mimo ikony (např na plochu) a vybráním vytvořit dokument. Přidávat skripty do kontextového menu. A v záložce Příkazy zkratek lze snadno navolit, jaké aplikace se budou spouštět po stisknutí uživatelem definovaných zkratek.

Systém

Zde najdeme detaily o počítači, některá nastavení výchozího správce souborů Nautilus, a v záložce Správce typů souborů si můžete přehledně přiřadit typy souborů k jednotlivým aplikacím.

Odstranění

Odstraňte balík ubuntu-tweak.

Odkazy