Virtuální obrazy winXP s IE 6, 7, 8 – Virtualbox

Virtuální obrazy winXP s IE 6, 7, 8 – Virtualbox

18.4.2009 18:53 | Přečteno: 1835× | Výběrový blog

Jde jen o rychlý zápisek, abych to příště nemusel dohledávat, navíc některé návody jsou již poměrně zastaralé a postavené na staré verzi VirtualBoxu. Kroky zapíšu jen heslovitě, dají se dohledat v případě, že clověk s VirtualBoxem nemá zkušenosti. Vzhledem k tomu, že je VirtualBox multiplatformní, tento postup lze použít na většině operačích systémů.

MS nabízí zdarma ke stažení virtualní obrazy s jednotlivými verzemi IE a rozdilnými verzemi nainstalovaného servis packu.

1. Stáhnout vybraný obraz

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=21EABB90-958F-4B64-B5F1-73D0A413C8EF&displaylang=en

Stažený soubor má koncovku .exe, stačí jej přejmenovat na .zip a z archivu rozbalit soubor obrazu s koncovkou .vhd, ostatní nejsou třeba.

2. Přidat virtuální obraz do virtualboxu

Ve VirtualBoxu jednoduše přidáme virtuální počítač obvyklým způsobem, ale jako diskový obraz vybereme stažený soubor typu .vhd, který VirtualBox v aktuální verzi (2.2.0) běžně podporuje.

3. Instalace doplňků

V menu spuštěného virtuálního stroje vybereme „Zařízení“ -> „Instalovat přídavky pro hosta“, průvodce instalací doplňků provede instalaci a virtuální stroj zrestartuje. Nyní je potřeba nainstalovat ovladače. Ovladač pro síťovou kartu je ke stažení na následující URL.

http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/utilities/V4.51.zip

Vzhledem k tomu, že síťové spojení není v tuto chvíli k dispozici, musíme stažený ovladač do virtuálního systému přenést proszřednictvím sdílených složek virtualboxu. Jen připomenu, že adresa pro přístup ke sdílenému prostředku z hostovanehé systému typu windows je \\vboxsrv\nazev_prostredku.

Varování nakonec:

V případě, že chcete používat více než jeden z těchto obrazů, narazíte na problém s duplicitou UUID, tuto hodnotu lze změnit interním nástrojem virtualboxu, ale v tuto chvíli se zdá, že u formátu obrazu disku typu .vhd toto zatím změnit neumí. Tentýž nástroj umí konverzi z .vhd na .vdi, kde by to už snad problém být neměl, konverze vyžaduje volne misto na diskovém prostoru odpovídající plné velikosti zdrojového obrazu, v tomto případě zhruba 16GB.

Virtuální obrazy winXP s IE 6, 7, 8 – Virtualbox